Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na vánoční stolování | tipy

Jak na vánoční stolování | tipy

Jak na vánoční stolování | tipy. Vánoce jsou synonymem lidské blízkosti i souzněním, radostí dětí a specifické zimní krásy a nálady. Ke všeobecnému souladu těchto krásných svátků patří dekorace a slavnostně prostřený stůl. Stolování o vánočních svátcích je takřka dominantou všeho dění, vše je sváteční, stůl je krásně prostřený. Vždyť taky příprava, nakupování, vaření a pečení vyžadovaly dost invence a snažení, abychom si právě nyní, v čase vánočním, v pohodě a klidu všechny ty dobrůtky užili a vychutnali. Na vánočním stolování si tedy rádi dáváme záležet.

1

Vánoční dekorace stolu - aranžmá

Ozdobíme stůl vánoční dekorací, která vydrží po celou dobu Vánoc. Návodů na aranžmá je spousta, pokud si nejsme jisti s naší kreativitou, není až tak podstatná. Jednoduché vánoční aranžmá zvládne každý. Stačí větvička jehličí s několika přírodními ozdůbkami - šišky, jeřabiny, bukvice, plátky citronu nebo pomeranče, pentličky. Působivá je lodička ze stromové kůry, ve které může být jemné aranžmá zasazeno. Je osvědčené volit nižší dekorace a malé (nízké) vázy, které nepřekážejí ve výhledu a nepůsobí na stole rušivě. Přimluvila bych se k nějaké elegantní živé květině ve váze, třeba bělostné lilii. Nevolíme květiny vysoké, třeba růže, ani takové, které mají výrazný odér a u jídla by mohly být nežádoucí.

2

Ubrousky na stole

Základem je samozřejmě sváteční ubrus. Na něj naaranžujeme ubrousky. Nemusíte je uklízet, mohou tam zůstat po několik dní. Nejlépe vypadají látkové, laděné do jednoho tónu s celkovou estetikou stolové dekorace. Papírové ubrousky použijeme při stolování také k praktickému využití, kdežto látkové nám většinou poslouží jako dekorace. Buďme kreativní, dají se složit tak, aby splnily vynikající estetický záměr. Několik nápaditých návodů na skládání ubrousků najdete také na JakTak.cz.

3

Bez vánoční svíčky by to nešlo

Na svátečně prostřený vánoční stůl patří svíčka nebo svícen. Rozžehnutá svíčka působí důvěrně a vytváří intimní světlo domova. Svíčky vybíráme klasické v jednoduchých liniích a ladících barvách. Ale řekněme si, dlouhé bílé svíce jsou nepřekonatelné. Podle typu stolu zvolíme svícen. Na rustikální stůl se bude hodit svícen stylový, tepaný. K modernímu stolu by se hodil svícen dobový, moderní.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak nachystat štědrovečerní tabuli
Jak nachystat štědrovečerní tabuli
Štědrovečerní tabule je jiná než ostatní slavnostní tabule. Je tou nejslavnostnější tabulí z celého roku, a proto bychom si na její výzdobě měli necha…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.