Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o hřebeny a kartáče na vlasy

Jak pečovat o hřebeny a kartáče na vlasy

Nejeden z nás věnuje vlasům mimořádnou pozornost. Ovšem i hřebeny a kartáče musíme udržovat v čistotě a jejich pravidelná údržba by měla patřit k samozřejmostem. Pozor však na to, z jakého materiálu jsou kartáče vyrobeny. Jak se tedy o ně co nejlépe starat? V první řadě záleží na tom, jak často tyto pomocníky používáme. Někdo si vystačí s jedním hřebenem a kartáčem, který prakticky nepustí z ruky, jiní jich mají více a střídají je. Dalším důležitým faktorem je také to, co všechno při mytí a následné úpravě vlasů používáme, a tedy i případně vyčešeme.

Co je potřeba

  • teplá voda
  • šampon na vlasy
  • případně jedlá soda
1

Zvláštní pozornost vyžadují kartáče, jestliže jsme vyznavačem takzvané „no poo“ metody. Ta spočívá v tom, že k mytí vlasů nepoužíváme běžné šampony. Místo nich poslouží třeba jedlá soda smíchaná s vlažnou vodou, žitná mouka a další ingredience, které míváme běžně doma. V obchodech jsou k dostání i speciální jemné prášky, namleté z různých rostlin. I ty se smíchají s vodou, aby vytvořily kašičku, a teprve potom se nanášejí na pokožku hlavy.

I když je u této metody nutné vlasy velice důkladně opláchnout, přeci jen se stane, že tu a tam něco ulpí a pak to vyčesáváme. Aspoň do té doby, dokud si postup řádně neosvojíme.

2

Kartáče a hřebeny bychom měli minimálně jednou za dva týdny vyčistit. Pokud mají zuby nebo štětiny příliš husté a používáme je často, klidně jim dopřejme pozornost častěji. Tedy za předpokladu, že nejsou vyrobeny z materiálu, kterému příliš častý kontakt s vodou nedělá dobře. To se ale u kartáčů na vlasy běžně nepředpokládá a pokud jsou vyrobeny ze dřeva, tak jejich povrchová úprava by je měla dokonale ochránit.

3

První, čeho si všimneme, jsou vyčesané vlasy, které se na hřeben namotaly. Opatrně je vyndáme. U některých kartáčů, například těch, co mají kančí štětiny, to většinou trvá déle. Pomoci může speciální kovový hřebínek přesně pro tyto účely, takže údržba nebude trvat dlouho.

Nečistot, suché pokožky a stylingových přípravků, které na hřebeni zůstaly, se zbavíme nejlépe tak, že hřeben dáme do teplé mýdlové vody a odmáčíme ho. Když to jde špatně, můžeme si pomoci jedlou sodou. Tu používáme pouze u umělohmotných kartáčů, nikoli u dřevěných nebo jiných, drahých materiálů.

4

Kančí štětiny lze zbavit špíny i za použití šamponu na vlasy. Používáme samozřejmě velice malé množství, rozmíchané ve vodě, čištění by mělo trvat jen velice krátce. Takzvaný „kančák“ se nedoporučuje namáčet na delší dobu.

Tipy

  • Kartáče a hřebeny důkladně vysušíme, aby nezplesnivěly. I když už jsou suché, necháme je raději tam, kde k nim může proudit vzduch.
  • Při čištění se řídíme návodem, který byl ke kartáči nebo hřebenu přiložen.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si nalepit umělé řasy | rady
Jak si nalepit umělé řasy | rady
Jak si nalepit umělé řasy | rady. Mít make-up jako hvězda červeného koberce nemusí být otázkou velké spousty peněz a poradního sboru vizážistů. Stačí…
Jak na vlasové zábaly
Jak na vlasové zábaly
Vlasy je nutné občas oživit a poskytnout jim prospěšnou regeneraci. Není nutné kupovat drahé produkty, v tom není garance kvality. Někdy je to právě n…
Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej | rady a tipy. Nedůvěřujete chemickým látkám v opalovacích krémech? Hledáte přírodní a jednoduchý způsob jak se ochrá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.