Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat mandarinku | rady

Jak pěstovat mandarinku | rady

Jak pěstovat mandarinku | rady. Mandarinka je citrus, jehož domovem je Čína a Japonsko. Jedná se o stálezelený, bohatě rozvětvený keř dorůstající do výšky až tří metrů. Keř má úzké lístky obsahující ve žlázkách vonné silice. Kvést začíná mandarinka na jaře, plody dorůstají a zrají na začátku podzimu. Za dobrých podmínek lze mandarinku pěstovat doma nebo ve skleníku.

1

V našich podmínkách si můžete vypěstovat mandarinku i sami. Nejlépe si jí bude dařit ve vytápěném skleníku nebo zimní zahradě. Rovněž v obytných místnostech můžete pěstovat mandarinku, máte-li dostatek místa a vhodné podmínky.

2

Mandarinka má ráda vysokou vlhkost vzduchu a nesnáší průvan. Nedělá ji dobře rovněž přesazování či přemísťování na jiné stanoviště, jelikož si špatně zvyká na nové podmínky.

3

Optimálním stanovištěm je vytápěný skleník, který je zapuštěný do země, v zimě nepromrzá a v létě se příliš nepřehřívá. Skla u skleníku postačí jednoduchá.

4

Pro mandarinky je velice důležité období vegetačního klidu od poloviny listopadu do druhé poloviny února, kdy by se teplota prostředí měla pohybovat přibližně mezi 0 až 10°C. Přes zimu je nutné téměř přestat rostlinu zalévat.

5

Mandarinka vyžaduje péči od jara do podzimu. Důležité je vytvářet rostlině optimální teplotní podmínky. Na jaře by to měla být teplota kolem 12°C, během kvetení pak od 15 do 20°C. a v létě by teplota ve skleníku neměla přesáhnout hranici 38°C. Zároveň je nutné udržovat vysokou vlhkost vzduchu a dostatek vláhy. Od jara přibližně do srpna je vhodné zakrýt skleník rohožemi, aby slunce nespálilo mladé rostlinky.

6

Zeminu by měl tvořit substrát bohatý na živiny, minerální látky a stopové prvky. V zahradnictvích se prodávají speciální substráty pro pěstován citrusů.

7

Hnojit byste měli poloviční dávkou tekutých hnojiv pro citrusy, rozpuštěnými ve vodě, a to maximálně jednou za dva týdny. Občas můžete mírně přihnojit například Cereritem.

8

Koruna mandarinkového keře se musí udržovat vzdušná. Hlavní řez je nejlépe provádět v únoru a přitom bychom měli maximálně šetřit jednoleté krátké výhonky. Po sklizni mandarinek řežeme odplozené větvičky. Dlouhé výhony zkracujeme o jednu třetinu během roku.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat citrusy v zimě | návod
Jak pěstovat citrusy v zimě | návod
Jak pěstovat citrusy v zimě | návod. Citrusy patří mezi subtropické rostliny, vyhovuje jim proto vyšší teplota, přiměřená zálivka a dostatek slunce. P…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.