Přejít k hlavnímu obsahu

Jak použít lípu | tipy jak využít lípu pro zdraví

Jak použít lípu | tipy jak využít lípu pro zdraví. Lípa je pokládána za náš národní strom a byla oslavována již Kelty a Slovany, kteří ji považovali za strom osudu. Lipový čaj proti nachlazení vám jistě také nemusíme představovat. Lípa toho však nabízí mnohem více – třeba velmi kvalitní dřevo. V našem článku vám poradíme, jak lípu využít pro zlepšení svého zdraví. Lípa velkolistá i malolistá (neboli srdčitá) oplývá mnohými léčivými účinky, ať už ji budete užívat vnitřně či zevně. Přinášíme několik užitečných tipů, jak lípu srdčitou využít pro své zdraví.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Květy i listy lípy velkolisté a stejně tak lípy malolisté mají mnoho příznivých účinků na naše zdraví. Květy a listy se sbírají ještě před plným rozkvětem lípy za suchého slunečného počasí. Sušíme je v tenkých vrstvách na stinném místě.

2

Lípa má následující léčivé účinky:

  • Pomáhá proti chřipce a nachlazení, snižuje horečku a léčí kašel a záněty průdušek.
  • Ředí krev a působí tak preventivně proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
  • Zmírňuje žaludeční nevolnost a střevní problémy, zlepšuje trávení.
  • Podporuje činnost ledvin, zvyšuje imunitu a uklidňuje.
  • Zevně se používá na vyrážky a další kožní potíže a také při bolestech svalů a kloubů.
3

Lípa se nejčastěji užívá ve formě čaje, je však možné si z lipových květů připravit i sirup či víno, seženete ji i ve formě tinktury.

Lipový čaj připravíte zalitím 1 lžíce sušených květů 250 ml vroucí vody. Čaj poté přecedíme. Užívá se 2–3× denně.

4

Zevně je možné lípu aplikovat formou obkladu ze spařených listů, který přikládáme na bolestivá místa a popáleniny.

Nálev se hodí i jako kloktadlo či k inhalaci při chřipce a dalších onemocněních.

Koupel připravená z lipového nálevu (3 hrsti lipových květů na 3 litry vroucí vody) vás uklidní a pomáhá při chřipce či nachlazení.

Lípu mohou užívat i malé děti.

Lípa se při chřipce či nachlazení často kombinuje i s bezovým květem. Pro přípravu uklidňujícího čaje pak přidejte meduňku.

Z čerstvých lipových květů se dá připravit skvělá limonáda, postup je stejný jako u bezové limonády.

Pozor na záměnu s lípou stříbrnou (neboli plstnatou), která se vysazuje jako okrasný strom a nemá léčivé účinky.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít heřmánek pravý
Jak využít heřmánek pravý | rady a tipy. Heřmánek pravý je jedna z našich nejznámějších bylinek. Víte však, na co všechno se dá použít? Nejznámější lé…
Jak využít rybíz černý pro zdraví
Jak využít rybíz černý pro zdraví | rady a tipy. Rybíz černý (a stejně tak i další druhy rybízu) patří mezi keře, jejichž plody jsou velmi zdravé…
Jak sbírat a využít dubovou kůru | rady
Jak sbírat a využít dubovou kůru | rady. Dubová kůra je známý přírodní lék na hemoroidy. Má i jiné léčivé účinky, jejichž síla je však poměrně krátkod…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.