Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít tymián | rady a návody

Jak využít tymián | rady a návody

Jak využít tymián | rady a návody. Tymián obecný je bylinka pocházející původem ze Středomoří, která se používá k mnoha účelům již od starověku. Jedná se vlastně o blízkého příbuzného naší mateřídoušky, však i účinky mají podobné. Tymián slouží nejen k ochucení masa a středomořských pokrmů nebo pro přípravu čaje či sirupu proti kašli, možností jeho využití je mnohem více. Pokud se chcete dozvědět, jak tymián využít, určitě si přečtěte následující článek.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Tymiánu se nejlépe daří na slunném místě s dobře propustnou, avšak spíše sušší půdou. Snadno si jej vypěstujete také doma v květináči. 

Tymián můžeme sbírat kdykoliv, pro léčebné účely se nicméně vyplatí počkat se sběrem na suché počasí v období těsně před rozkvětem nebo na začátku rozkvětu (od června do července). Dřevnaté větvičky neobsahují téměř žádné cenné látky, bylinku tedy odřezáváme bez zdřevnatělých částí a sušíme ji zavěšenou ve svazcích na stinném a vzdušném místě.

Další možností je tymián zamrazit.

Jak využít tymián | rady a návody
2

Využití v kuchyni

V kuchyni má tymián velmi široké uplatnění. Skvěle ochutí pečená a grilovaná masa, ryby, těstoviny, saláty z čerstvé zeleniny i pokrmy z tepelně upravené zeleniny, bylinkové máslo, hodí se do rajčatové polévky či omáčky, na pizzu, do nádivek a paštik, používá se i k výrobě ochuceného octa nebo oleje.

Jak využít tymián | rady a návody
3

Využití pro zdraví

Tymián má celou řadu léčivých účinků. Mimo již zmíněný kašel pomáhá léčit také nachlazení, dnu, revmatismus a nejrůznější záněty, posiluje imunitu, tlumí bolesti svalů a kloubů, snižuje krevní tlak, zlepšuje trávení, působí proti průjmu a nadýmání, má diuretické účinky, je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům.

Jak využít tymián | rady a návody
4

Nejčastěji se užívá ve formě čaje (na 250 ml vroucí vody přidejte 1–2 lžičky sušeného tymiánu a nechte asi 10 minut louhovat). Nálev využijete také zevně jako kloktadlo při zánětech v krku a dutině ústní. Tymiánový olej skvěle poslouží k potírání hrudníku při kašli, bolavých svalů a kloubů, bolavého břicha při menstruaci, apod.

Skvělým a chutným způsobem, jak užívat tymián, je výroba domácího tymiánového sirupu proti kašli a nachlazení.

https://www.jaktak.cz/jak-si-vyrobit-ucinny-tymianovy-sirup-proti-kasli.html

 

 

Tipy

Sušený tymián je lepší přidat do pokrmu již na začátku vaření, aby se chuť a vůně stihla rozvinout.

Vyzkoušejte také citronový tymián – je skvělý k dochucení ryb, mořských plodů, drůbežího masa a zeleniny. Existují i další variety tymiánu.

Tymián tvoří nedílnou součást provensálského koření.

Tymián je velmi vhodný i pro malé děti, které ocení zejména sladký tymiánový sirup.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.