Přejít k hlavnímu obsahu

Jak cvičit paměť | rady

Jak cvičit paměť | rady

Jak cvičit paměť | rady. Paměť je složitý proces funkce mozku. Vlivem této mozkové schopnosti a jeho funkce mohou být naše postřehy, prožitky, poznatky i vědomosti spolehlivě uchovávány, aniž bychom si uvědomovali, o jaký složitý proces se jedná. Paměť používáme naprosto bezděčně a je na každém z nás, jak o svoji paměť bude pečovat, aby nám dobře sloužila i ve vyšším věku. Kvalita paměti není věkově omezena.

1

Odbourejte pasivitu a nedostatek podnětů

Stárnutím se může paměť měnit, ale rozhodně nemusí slábnout. Je potřeba mozkové buňky stále používat, podporovat jejich aktivitu a zkvalitňovat souhru buněk. Intenzivní a pravidelná aktivita mozkových závitů povzbuzuje tvorbu a zpevňování nových propojení, čímž prospívá k udržení aktivity paměti do vysokého věku. Přiznejme si, že fyzické kondici se věnujeme více, než abyhom věnovali pozornost cvičení paměti.

2

Způsob si zvolte sami

Jakým způsobem chceme mozek aktivovat, záleží na každém z nás. Někdo luští křížovku nebo sudoku, jiní se věnují nějaké literární činnosti nebo píšou básně. Je to úplně jedno, všechny tyto činnosti nutí k přemýšlení, cvičení paměti a koncentraci.

3

Komunikujte s lidmi

Ve výhodě je ten, kdo pracuje s lidmi. Vzájemná a permanentní komunikace mezi lidmi je nejpřirozenějším prvkem k procvičování paměti. Povolání novinářů, politiků, sociálních pracovníků, prodavačů a podobných přispívá k mentálnímu ozdravení. Zhoršením paměti trpí po sedmdesátce tři čtvrtiny lidí. S věkem se zhoršuje schopnost pamatovat si čísla, je narušena schopnost soustředění nebo se zpomaluje myšlení.

4

Luštěte křížovky, sudoku, osmisměrky

Již od věku 30 let vědomě trénujte paměť. Není to časově až tak náročné. Stačí deset až patnáct minut denně. V současné době je aktuální mozkový jogging. Jedná se o model mentálního tréninku, který zvyšuje kapacitu paměti, rozvíjí poznávací schopnosti. Podstatou je zážitková forma, které na základě prožitku umožní pamatovat si líp a taky víc.

5

Udržujte mozek v kondici

Tady je myšleno cvičení fyzické. Aby bylo cvičení efektivní, mělo by být realizováno několikrát za týden. Nemusíte být v tělocvičně nebo v posilovně, stačí třeba rychlá chůze, která skvěle funguje. Při cíleném pohybu, chůzi je podmíněno hlubší dýchání a zároveň okysličování mozku. Na dobrou paměť působí i zdravý životní styl, dostatek spánku, pravidelný pohyb a zdravá středomořská kuchyně včetně červeného vína. Tak si ho v rozumném množství dopřávejte.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zvládat stresové situace
Jak zvládat stresové situace
Jak zvládat stresové situace | rady a tipy. Zažíváte nepříjemné stavy, kdy máte pocit, že úkoly buď nezvládáte, nestíháte nebo se bojíte, že se se Vám…
Jak napsat fejeton | radyJak napsat fejeton | rady
Jak napsat fejeton | rady
Jak napsat fejeton | rady. Fejeton je publicistický žánr, který dnes často najdeme v denním tisku. Je užíván jako protějšek k hlavnímu článku nebo tém…
Jak na cestovní nevolnost - nemoc z pohybu
Jak na cestovní nevolnost - nemoc z pohybu
Kinetóza – nevolnost a velmi nepříjemné potíže při cestování, které trápí jak některé děti tak i dospělé. Tuto nemoc z pohybu způsobují opakované rytm…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.