Co je potřeba

silná vůle

1

Konkretizované novoroční předsevzetí je základ Při volbě novoročního předsevzetí si vždy dejte nějaký určitý cíl. Například pokud jste si řekli obligátní „přestanu kouřit“, změňte to na „uberu každý týden jednu cigaretu denně“ případně „do března budu kouřit jen šest cigaret denně, do června už jen tři a v září s tím přestanu úplně.“ Variant je hodně, načrtněte si tu, kterou opravdu zvládnete dodržet.

2

Zapisujte úspěchy Každý den, ve kterém se vám povede novoroční předsevzetí dodržet si zapište do deníčku. Případně si udělejte velkou tabulku a dávejte do ní hvězdičky. Ze svých úspěchů na počátku roku můžete čerpat optimismus a chuť k dalšímu dodržování předsevzetí po celý zbytek roku.

3

Ve dvou jde všechno líp Najděte si kamaráda, který má stejné novoroční předsevzetí jako vy. Pokud nikoho v okolí nemáte, poohlédněte se po internetu. Není ostuda podat si inzerát ve stylu: „Hledám kamaráda, který chce letos zhubnout pro vyměňování rad a dosažených úspěchů!“ Motivaci budete čerpat z přirozené lidské soutěživosti a také z podpory toho druhého.

4

Přiměřeně, přiměřeně Nedávejte si novoročních předsevzetí příliš. Vůle k dodržování novoročního předsevzetí totiž není nekonečná a obnovuje se velmi pomalu. Lepší je dodržet jedno novoroční předsevzetí pořádně, než tři polovičatě. Takže pokud se úspěšně ponoukáte k pravidelnému cvičení a omezujete sladkosti, nechtějte po sobě ještě pravidelné večerní otužování studenou vodou a dvakrát týdně kurz španělštiny. To si nechte zase na příští rok.

5

Nepropadejte depresi Představte si, že jste si slíbili, že celý rok omezíte sladkosti a budete jíst zdravě. Přepadá vás deprese, když si představíte 365 dní bez vašeho oblíbeného tiramisu a vaječného koňaku před spaním? Tak na to rychle zapomeňte! Soustřeďte se na jednoduchou pomůcku: dívejte se jenom jeden den dopředu. Řekněte si, že zítra to určitě zvládnete. Co bude potom, nechte na později.

6

Odměňujte se Odměnami motivujeme už malé děti, tak proč by to nefungovalo u dospělých? Samozřejmě, pokud se snažíte zhubnout, asi si nepůjdete na oslavu prvního shozeného kilogramu sednout do cukrárny. Místo toho raději zajděte do svého oblíbeného obchodu s oblečením a kupte si nové tričko. A další si slibte po dalším shozeném kilíčku. Zdá se vám to moc? Možná. Ale když si slíbíte, že si koupíte něco na sebe při každých 5 shozených kilogramech, můžete na svou odměnu čekat třeba i tři měsíce. A to už je mnohem menší motivace než v předchozím případě.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3.5
Average: 3.5 (6 votes)