Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na omega 3 mastné kyseliny | seznam potravin

14. Srpen 2020

Omega 3 mastné kyseliny jsou důležitou součástí naší stravy, protože si je naše tělo nedokáže vyrobit. Jsou potravou pro náš mozek, správný vývoj a růst, působí proti zánětům a jako prevence mnoha chorob. Většina lidí jich má nedostatek, proto bychom měli myslet na jejich příjem. Velmi důležité jsou především pro těhotné a kojící ženy, pro osoby s onemocněním srdce a cév, při diabetu apod. Kde je najdeme? V tučných rybách, lněném semínku a oleji, ořeších, luštěninách či v pšeničných klíčcích.

1

Jak je to s omega 3 a omega 6? Omega 6 patří také mezi esenciální mastné kyseliny, máme jí většinou ve stravě nadbytek a může způsobovat záněty. Proto bychom měli vyhledávat potraviny s vysokým obsahem omega 3 a zároveň s ideálním poměrem těchto dvou kyselin.

2

Omega 3 a ryby – na rybí olej nemá většina z nás právě pěkné vzpomínky, naštěstí je nyní k dostání v tabletách a jeho nepříjemnou chuť tak nemusíme zakoušet. Jak je to však s nutností konzumace ryb bohatých na omega 3? Je pravdou, že tučné ryby z chladných vod, jako losos, ančovičky, sardinky, sleď a makrela, mají vysoký obsah této kyseliny, ale na druhou stranu jsou v současnosti ryby kontaminované těžkými kovy, např. rtutí, polychlorovanými bifenyly a pesticidy ze znečištěných moří. Pokud zvolíme ryby a rybí olej v tabletách, pohlídejme si původ ryb (ne z umělých chovů) a kvalitu a čistotu produktu!

3

Rostlinné zdroje omega 3 (seřazené sestupně):

Lněný olej (přibližně 60% omega 3) – lisovaný ze lněného semínka je nejznámějším a nejbohatším zdrojem. Používáme jen ten za studena lisovaný, čerstvý, skladovaný v tmavé skleněné lahvi a v chladu, nejlépe v bio kvalitě. Olej nesmí být starý, žluklý a hořký, protože ten by našemu zdraví spíše ublížil než prospěl. Doporučuji kupovat v malém množství (100–200 ml).

Dávkování: pro prevenci se doporučuje 1 až 2 čajové lžičky, při potížích až 2 lžíce polévkové

Použití: Olej se používá se studena, nesmí se zahřívat. Buď si dáme lžičku samotného oleje nebo si jím dochutíme salát, podušenou zeleninu, rýži či bramborová jídla. Má ořechovou chuť.

4

Konopný olej (přibližně 20 % omega 3) – je jedním z nejzdravějších olejůobsahuje vyvážený poměr omega 3 a 6 a také mnoho cenných látek. Proti lněnému oleji je chutnější, zato dražší. Doporučuje se také uchovávat v chladu a temnu a kupovat raději menší balení.

Dávkování: 1 polévková lžíce denně

Použití: za studena, např. do salátů, k namáčení pečiva, k dušené zelenině

5

Lněné semínko – nejlépe čerstvě podrcené nebo namleté, protože rychle žlukne. Celé semínko tělo nevyužije, proto je třeba jej podrtit nebo pořádně rozkousat. 

Dávkování: 2 až 4 polévkové lžíce denně (max. 60 g)

Použití: semínka je nejlepší předem namočit do vody přibližně na 8 hodin a tím je aktivovat. Lze je sypat do jogurtu, na kaši, do těsta na chléb, vařit spolu s rýží či jinými obilovinami, nebo si připravit odvar a vypít. Pomáhá při zácpě a doporučuje se i těhotným ženám pro usnadnění porodu. 

6

Další zdroje omega 3 jsou – vlašské ořechy a ořechový olej, chia semínka, fazole, sójové boby (vyzkoušejte tempeh), tofu, řepkový olej, listová zelenina – špenát, brokolice, bobulovité ovoce – jahody, maliny, pšeničné klíčky a další obiloviny, luštěniny i ořechy.

Zdroje omega 3 ideálně střídejme.

Konzumaci konkrétních potravin konzultujte se svým lékařem.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct semínkový chléb bez mouky
Jak upéct semínkový chléb bez mouky | recept na domácí chleba. Také jste si předsevzali omezit spotřebu bílého pečiva a začít se stravovat zdravě? Mož…
Jak upéct domácí flapjack | recept
Domácí flapjack | recept. Flapjack je obdobou müsli tyčinek. Jeho základem jsou ovesné vločky doplněné různými druhy ořechů, sušeného ovoce, kaka…
Jak grilovat lososa i jiné ryby
Grilovaný losos | recept. Chcete grilovat zdravě? Grilujte ryby. Ryby by se měly objevovat v našem jídelníčku co nejčastěji, zejména mořské ryby jsou…
Jak uvařit lečo s rybím filé | recept
Lečo s rybím filé | recept. Zeleninové lečo, případně lečo s klobásou nebo uzeninou každý zná. Je to rychlé a chutné jídlo. Co ale spojit lečo s rybím…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.