Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na omega 3 mastné kyseliny | seznam potravin

15. Červenec 2017

Omega 3 mastné kyseliny jsou důležitou součástí naší stravy, protože si je naše tělo nedokáže vyrobit. Jsou potravou pro náš mozek, správný vývoj a růst, působí proti zánětům a jako prevence mnoha chorob. Většina lidí jich má nedostatek, proto bychom měli myslet na jejich příjem. Velmi důležité jsou především pro těhotné a kojící ženy, pro osoby s onemocněním srdce a cév, při diabetu apod. Kde je najdeme? V tučných rybách, lněném semínku a oleji, ořeších, luštěninách či v pšeničných klíčcích.

1

Jak je to s omega 3 a omega 6? Omega 6 patří také mezi esenciální mastné kyseliny, máme jí většinou ve stravě nadbytek a může způsobovat záněty. Proto bychom měli vyhledávat potraviny s vysokým obsahem omega 3 a zároveň s ideálním poměrem těchto dvou kyselin.

2

Omega 3 a ryby – na rybí olej nemá většina z nás právě pěkné vzpomínky, naštěstí je nyní k dostání v tabletách a jeho nepříjemnou chuť tak nemusíme zakoušet. Jak je to však s nutností konzumace ryb bohatých na omega 3? Je pravdou, že tučné ryby z chladných vod, jako losos, ančovičky, sardinky, sleď a makrela, mají vysoký obsah této kyseliny, ale na druhou stranu jsou v současnosti ryby kontaminované těžkými kovy, např. rtutí, polychlorovanými bifenyly a pesticidy ze znečištěných moří. Pokud zvolíme ryby a rybí olej v tabletách, pohlídejme si původ ryb (ne z umělých chovů) a kvalitu a čistotu produktu!

3

Rostlinné zdroje omega 3 (seřazené sestupně):

Lněný olej (přibližně 60% omega 3) – lisovaný ze lněného semínka je nejznámějším a nejbohatším zdrojem. Používáme jen ten za studena lisovaný, čerstvý, skladovaný v tmavé skleněné lahvi a v chladu, nejlépe v bio kvalitě. Olej nesmí být starý, žluklý a hořký, protože ten by našemu zdraví spíše ublížil než prospěl. Doporučuji kupovat v malém množství (100–200 ml).

Dávkování: pro prevenci se doporučuje 1 až 2 čajové lžičky, při potížích až 2 lžíce polévkové

Použití: Olej se používá se studena, nesmí se zahřívat. Buď si dáme lžičku samotného oleje nebo si jím dochutíme salát, podušenou zeleninu, rýži či bramborová jídla. Má ořechovou chuť.

4

Konopný olej (přibližně 20 % omega 3) – je jedním z nejzdravějších olejůobsahuje vyvážený poměr omega 3 a 6 a také mnoho cenných látek. Proti lněnému oleji je chutnější, zato dražší. Doporučuje se také uchovávat v chladu a temnu a kupovat raději menší balení.

Dávkování: 1 polévková lžíce denně

Použití: za studena, např. do salátů, k namáčení pečiva, k dušené zelenině

5

Lněné semínko – nejlépe čerstvě podrcené nebo namleté, protože rychle žlukne. Celé semínko tělo nevyužije, proto je třeba jej podrtit nebo pořádně rozkousat. 

Dávkování: 2 až 4 polévkové lžíce denně (max. 60 g)

Použití: semínka je nejlepší předem namočit do vody přibližně na 8 hodin a tím je aktivovat. Lze je sypat do jogurtu, na kaši, do těsta na chléb, vařit spolu s rýží či jinými obilovinami, nebo si připravit odvar a vypít. Pomáhá při zácpě a doporučuje se i těhotným ženám pro usnadnění porodu. 

6

Další zdroje omega 3 jsou – vlašské ořechy a ořechový olej, chia semínka, fazole, sójové boby (vyzkoušejte tempeh), tofu, řepkový olej, listová zelenina – špenát, brokolice, bobulovité ovoce – jahody, maliny, pšeničné klíčky a další obiloviny, luštěniny i ořechy.

Zdroje omega 3 ideálně střídejme.

Konzumaci konkrétních potravin konzultujte se svým lékařem.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Jarek Toman (neověřeno) | Ne, 07/07/2019 - 20:36

Paráda, díky moc za tipy. To s těmi těžkými kovy v rybím oleji jsem tedy vůbec netušil. Já už nějakou dobu beru omega 3 právě v podobě doplňků stravy z rybího tuku a zatím spokojenost. Kapsle, které beru jsem vybíral podle tohoto srovnání https://www.testino.cz/omega-3-rybi-tuk a řekl bych, že jsou opravdu kvalitní.

Další zajímavé články

Dýňové chilli | recept. Dýňové chilli je na naše poměry neobvyklé jídlo. Skládá se pouze ze zeleniny a je tudíž vhodné i pro vegetariány. Doporučuji h…
Dýňové křížaly | recept. Dýňové křížaly mohou být chutnou a zdravou alternativou sladkých či slaných pochutin. Jejich příprava vyžaduje pouze dýn…