Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat diviznu | rady

Jak pěstovat diviznu | rady. Divizna je krásná solitérní květina, která dovede zkrásnit celou zahrádku či skalku. Divizna je také léčivá bylina, která roste volně na rumištích, skládkách, podél cest, v příkopech, na lesních pasekách, skaliscích, lomech a strmých stráních. Tato rostlina prostě miluje komplikace. Pokud si chcete zkrášlit svou zahrádku, zkusit si vypěstovat svou vlastní diviznu vůbec není špatný nápad.

Co je potřeba

• Kvalitní osivo divizny
• Nějaké zajímavé místo
• Motyku
• Vodu

1

Kam zasadit diviznu? Divizna toho příliš mnoho nepotřebuje, nechce dokonce ani obzvlášť bohatou půdu na živiny. Taková výživná půda totiž divizně škodí. Ideální půda pro diviznu je sušší dobře propustná.

2

Před zasetím osiva divizny je zapotřebí půdu dopředu připravit. Připravená půda by měla být prokypřená, zbavená plevele a uhlazená. Semena divizny sejte počátkem dubna na povrch půdy.

3

Sázet můžete i malé sazeničky divizny. Takovéto sazeničky si můžete nejprve předpěstovat ze semen v pařeništi. Tam vyklíčí při teplotě 20°C do 14 dnů. Malé sazeničky divizen se pak sází v rozptylu 3 x 3 cm. Pokud již mají rostlinky vzrostlé 4 lístky, potřebují pro sebe mít prostor cca 60 x 45 cm.

4

Divizna nepotřebuje hnojit. Prospívá jí okopávání. První rok stihne divizna pouze pořádně zakořenit, ale kvést vám bude až napřesrok. Divizna kvete od června do září. Jestli chcete diviznu podpořit v kvetení, seřízněte ji sotva doroste půlmetrové výšky.

5

Divizna je léčivka, která vám pomůže překonat nachlazení, podpoří funkci jater a sleziny, zevně pak pomáhá při řešení revmatických bolestí, léčby oděrek a drobných poranění. Pro léčebné účely sbírejte její žluté květy. Tyto květy se však musí velice rychle (ještě ten den) na sluníčku usušit. Správné usušení divizny poznáte tak, že květ divizny vůbec nezmění barvu.

6

Po zimě divizny zkontrolujte a uhynulé či zmrzlé vykopejte a nahraďte novými.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.

Divizna může dorůst až do výšky 2,5 metru. Existuje více než 300 různých odrůd. Léčivá je však u nás pouze ta velkokvětá.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak úspěšně pěstovat diviznu | rady
Jak úspěšně pěstovat diviznu | rady.  Divizna je léčivá rostlina, kterou naleznete po celém světě. Objevuje se totiž na skalách, rumištích, v pří…
Jak pěstovat meduňku | rady
Jak pěstovat meduňku | rady. Meduňka je vytrvalá léčivá bylinka, kterou uplatníte i v kuchyni. Meduňka k nám přišla z Malé Asie. Je dnes s oblibou pěs…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.