Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat a využít ačokču

Jak pěstovat a využít ačokču

Jak pěstovat a využít ačokču | návod na pěstování a využití ačočky. Ačokča (latinsky Cyclanthera pedata) se u nás dnes již stává poměrně známou a častěji pěstovanou rostlinou. Tuto liánovitou letničku, jejíž plody jsou nazývány „okurkopaprikou“, pěstovali v Jižní Americe již Inkové. Velmi snadno si ji vypěstujete také na Vaší zahradě. V následujícím článku Vám poradíme, jak na to. Také se zde dozvíte, jak posléze ačokču využít a zpracovat.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Ačokča je bohatým zdrojem vitamínů (např. vitamínů skupiny B), minerálů (zinek, mangan, měď, atd.), antioxidantů a jiných cenných látek. Její konzumace mimo jiné přispívá ke snížení krevního tlaku a cholesterolu, pomáhá také při léčbě cukrovky a onemocnění dýchacích cest. Plody a stejně tak listy ačokči mají protizánětlivé účinky.

2

Pěstování ačokči

Pěstování ačokči je poměrně jednoduché, tato rostlina nevyžaduje velký prostor a obejdete se zcela bez chemických prostředků. Z jedné rostliny můžete sklidit až 100 plodů.

Ačokču pěstujeme ze semen, která zasadíme v průběhu dubna do skleníku nebo do truhlíku, jejž pak umístíme na okenní parapet. Semínka sázíme do hloubky okolo 1 cm. Ačokča klíčí při pokojové teplotě, po vzejití rostliny vyžadují dostatek světla a mírnou zálivku. Vyklíčit by měla do 2 týdnů. Není však nutné sazeničky předpěstovávat, semínka se dají vysít přímo na záhon ve druhé polovině května.

Jak pěstovat a využít ačokču
3

Na záhon rostlinky přesadíme teprve v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Vybereme dostatečně slunné stanoviště (nejlépe na jižní straně) s výživnou a dobře propustnou půdou.

Jelikož se jedná o popínavou rostlinu, vysazujeme ji k plotům, altánům, suchým stromům, ke zdem domu nebo jiné vhodné opoře, po které se bude moci pnout.

Ačokču sázíme do sponu asi 50 x 100 cm. Rostlinu dostatečně a pravidelně zaléváme.

V období květu začneme ačokču pravidelně přihnojovat nejlépe bylinnými zákvasy nebo slepičinci.

Plody připomínající velké lusky se sklízejí v období od konce srpna do září. Pravidelná sklizeň podporuje tvorbu nových plodů. Plody s nedozrálými semeny se dají konzumovat celé, dozrálá černá semena je pak třeba z plodů vyjmout.

Jak pěstovat a využít ačokču
4

Využití v kuchyni

Ačokča se dá konzumovat syrová samostatně či v salátech (v tom případě chutí připomíná salátovou okurku), ale najde skvělé uplatnění i v teplé kuchyni. Ačokču lze plnit a zapékat podobně jako papriky, hodí se také k přípravě polévek, omáček, zeleninových směsí, pomazánek či slaných koláčů. Dá se také grilovat, dusit i smažit.

V neposlední řadě pak větší úrodu ačokči můžete zavařit na sladkokyselo jako okurky nebo ji použít výrobě domácího ačokčového čatní či mléčně kvašené zeleniny.

Jak pěstovat a využít ačokču

Tipy

Ačokča se velmi dobře hodí do permakulturní zahrady, jestliže tedy seženete kvalitní semínka vhodná pro permakulturní pěstování, můžete vyjmout semena z několika plodů, usušit je a použít v příštím roce.

Na plátky pokrájené plody ačokči je možné také nasušit do zásoby na zimní období.

Konzumovat se dají také listy ačokči, které jsou vhodné třeba k přípravě „špenátu“. Listy pak poslouží i jako obklad na povrchové ranky (podobně jako listy jitrocele).

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít čerstvý fenykl v kuchyni
Jak využít čerstvý fenykl v kuchyni
Jak využít čerstvý fenykl v kuchyni | rady a tipy. Fenyklový čaj, který se užívá proti bolestem bříška u dětí, všichni jistě velmi dobře znáte. Už jst…
Jak využít jackfruit
Jak využít jackfruit
Jak využít jackfruit | rady a tipy. Jackfruit patří mezi exotické druhy ovoce s největšími plody. Toto ovoce pochází původně z Asie, je velmi zdravé a…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.