Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat květákový nákyp | recept na zdravé jídlo

Jak udělat květákový nákyp | recept na zdravé jídlo

Jak udělat květákový nákyp | recept na zdravé jídlo. Připravit květákový nákyp to už tak trochu patří „do vyšší dívčí“ domácího vaření. Na cestě k hotovému květákovému nákypu číhá několik nástrah, které mohou způsobit vady v hotovém produktu těžko odstranitelné. Jak udělat květákový nákyp a na co dát při vaření pozor? Přinášíme recept a několik postřehů z praxe.

Co je potřeba

lehce ovařený květák

vejce

strouhanka nebo mouka

tuk

cibule

případně další suroviny (hrášek, sýr, mleté maso nebo uzenina)

60 g (čtvrt kostky) másla nebo rostlinného másla

4 žloutky

150 gramů strouhanky 

1

Květákový nákyp je lehký pečený nebo v páře vařený pokrm, jehož základem je vařený květák. Konzumuje se jako samostatné teplé nebo studené jídlo. Při slavnostnějších příležitostech se květákový nákyp podává jako příloha například k pečenému telecímu nebo drůbežímu masu.

2

Suroviny pro přípravu květáku: lehce ovařený květák, vejce, strouhanka nebo mouka, tuk, cibule, případně další suroviny (hrášek, sýr, mleté maso nebo uzenina). Květákový nákyp se připravuje v pečící formě nebo v pekáčku. Používáme formy na věneček, chlebíček, srnčí hřbet, dort nebo bábovku. V takovém případě květákový nákyp po upečení a mírném zatuhnutí vyklopíme. A nebo pečeme v pekáčku a upečený květákový nákyp pak nabíráme lopatkou.

3

Základem květákového nákypu je mírně ovařený květák. Zde je první úskalí: květák musíme ve vařící vodě skutečně jen blanšírovat, nechat několikrát „překulit“ var a hned vyjmout a zchladit ve studené vodě. Květákový nákyp se peče relativně dlouho, a po celou dobu bude použitý květák stále měknout. Rozvařený květák v nákypu je chyba nevratná. Na druhou stranu, když bychom květák nevařili vůbec, měl by v nákypu svíravou chuť a byl by trupelnatý na skus.

4

Blanšírovaný květák rozebereme na růžice nebo nakrájíme na menší kousky. Je to jedno, hotový pokrm budeme beztak řezat na porce. Můžeme k tomu přidat sterilizovaný hrášek, dušené houby, strouhaný sýr (eidam, čedar), několik lžic rozemletého uzeného nebo vařeného masa či dobré uzeniny.

5

Směs lehce osolíme, což je další nebezpečí. Květákový nákyp není dobrý, když je nedosolený a už upečené porce se jen těžko úměrně přisolují. Ovšem – jako u všech jídel z košťálovin – také květák je velice snadné přesolit. Nejlepší způsob, jak zjistit správné osolení, je (chtě nechtě) směs ochutnat.

6

Na oříšku másla necháme zrůžovět jednu drobně nakrájenou cibuli. Asi 60 gramů (čtvrt kostky) másla nebo rostlinného másla vyšleháme se čtyřmi žloutky. Žloutkovou pěnu a 150 gramů strouhanky vmícháme do květákové směsi. Ze čtyř bílků ušleháme velmi tuhý sníh. Opatrně vmícháme do těsta – sníh nesmíme „utlouci“, aby těsto zůstalo kypré.

7

Vhodnou nádobu vymažeme máslem a vysypeme strouhankou a naplníme těstem. Zapékací misku vložíme do větší nádoby s vodou nebo na pečicí plech s okrajem, na který nalijeme vodu. Pečeme-vaříme asi 40 minut. Vodu kolem nádoby kontrolujeme a případně horkou doléváme. Nebo nákyp pečeme bez vody, ale pak bude mít opečenější kůrku.

8

Upečenost nákypu kontrolujeme špejlí nebo párátkem – po vpichu doprostřed se těsto nesmí chytat na dřívko. Upečený nákyp necháme chvíli zchladnout, tím ztuhne po vyklopení na dostatečně velký plochý talíř bude držet tvar. Porce krájíme ostrým nožem nebo pilkou a podebíráme lopatkou.

9

Nákyp jíme samotný, s vařenými bramborami politými máslem nebo k pečenému telecímu či drůbežímu masu a k bramborám. V tom případě můžeme nákyp trochu polít výpekem.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat zapečený květák | recept
Jak udělat zapečený květák | recept
Výborný recept: Zapečený květák patří k jídlům, která poskytují kuchařovi poměrně široký prostor pro kreativitu, přičemž výsledek bývá obvykle chutný.…
Jak udělat nakládaný květák | recept
Jak udělat nakládaný květák | recept
Nakládaný květák ve sladkokyselém nálevu je pochoutka, která tak nějak tiše vymizela z regálů prodejen. To ovšem nevadí, protože naložit si květák dom…
Jak udělat obalovaný květák | recept
Jak udělat obalovaný květák | recept
Obalovaný květák je jídlo, kvůli kterému se dost často spěchá domů. Rovněž majitelé restaurací vědí, že obalovaný květák na jídelním lístku je sázka n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.