Dekorace z proutků | DIY. Velikonoce jsou za dveřmi a k hezkým zvykům patří krášlení domácností, teras a zahrad různými rukodělnými výrobky. V článku vám předkládáme inspiraci, jak si takovou dekoraci vyrobit doma s minimem nákladů. Potřebovat budete proutky různé tloušťky. Hodí se proutky jakékoli dřeviny, na jaře se prořezávají stromy, proutků se každý rád zbaví. Nařezat si můžete i pruty vrby nebo jiných náletových dřevin. Vždy ořezávejte větve s citem, abyste stromu nebo keři neublížili.
Co je potřeba
proutky
provázek
zahradnické nůžky
tavná pistole a náplně
stuha
plastová miska
mech
vyfouklá vajíčka
1
Opatříme si proutky různé tloušťky. Silnější potřebujeme na okrášlení misky, ze slabších budeme tvarovat zajíce. Proutky mohou být z libovolné dřeviny. Miska bude vypadat hezky, když na její polepení použijeme více druhů proutků s různě zbarvenou kůrou.
2
Aby se s proutky na zajíce lépe pracovalo, natočíme je na rukojeť zahradnických nůžek nebo přes prst. Proutky se polámou a budou se lépe tvarovat. (viz ilustrační fotografie).
3
Silnější proutky nastříháme na menší kousky nestejné délky. Nakrátíme si i několik slabších proutků, kterými budeme vyplňovat mezery mezi jednotlivými kusy tak, aby neprosvítal podklad.
4
Vezmeme si plastovou misku nebo květináč. V některých zahradnictvích je dostanete při nákupu sazenic. Misku umyjeme a pomocí tavné pistole po obvodu lepíme kousky dřeviny. Kousky lepíme těsně vedle sebe. Mezery mezi jednotlivými kusy zamaskujeme tenčími proutky.
5
Na výrobu jednoduché siluety zajíce potřebujeme slabší proutky, které jsme si polámali. Vždy několik proutků svážeme provázkem k sobě. Nejlepší je přírodní, třeba konopný, silonový klouže. Vytvarujeme si malé kolečko – hlavu, větší jako tělo a dvě uši.
6
Kdo je obzvlášť pečlivý a trpělivý, může potom jednotlivé díly omotat tenkými proutky (viz ilustrační obrázek – pro celkový náhled rozklikněte fotografii). Zamaskuje se tak provázek. .
7
Komu se nechce a nevadí mu drobné nedokonalosti, může provázek zamaskovat cik cak proutkem. Je to rychlejší, ale první způsob vypadá mnohem lépe. Jednotlivé díly pak pomocí provázku nebo proutí spojíme dohromady a zajíc je téměř hotov. .
8
Zajíce ozdobíme mašlí libovolné barvy. Přes tělo připevníme zezadu několik prutů, na něž budeme tavnou pistolí lepit vyfouknutá nebo plastová vejce (viz ilustrační obrázek – pro celkový náhled rozklikněte fotografii). Do vyfouknutých vajec můžeme připevnit suché rostliny.
9
Vejce na zajíce necháme buď přírodní, nebo je nabarvíme. I přírodní barva skořápek je variabilní. Různá plemena slepic mají odlišnou barvu. Nazelenalá je od Araukán, tmavě hnědá má plemeno Maranska. Křepelčí vejce jsou kropenatá a zajímavostí je, že neexistujou dvě stejná.
10
Dekoraci dokončíme tak, že do misky naaranžujeme seno, mech nebo slámu, do které položíme vejce (viz ilustrační obrázek – pro celkový náhled rozklikněte fotografii). Zajíce zezadu přilepíme k misce. Zajíce můžeme upravit i jako zápich, když mu přes tělo přilepíme delší prut. Do podkladu v květináči můžeme zakomponovat aranžérskou hmotu nebo malé nádobky na vodu a vložit čerstvé květiny.
Varování
Pozor při práci s tavnou pistolí, lepidlo má velmi vysokou teplotu.
Velikonoční věnec | DIY. Velikonoce oslavíme nejenom tradičními pochoutkami, ale i výzdobou domácnosti, dvorku či zahrady. Objevují se první jarní kvě…
Jednoduché velikonoční dekorace | návody. Pomalu končí kalendářní zima, blíží se jaro a s ním první jarní svátky – Velikonoce. Velikonoce jsou pohybli…
Dekorace ze sena | DIY. Vázání dekoračních figurek ze sena je zábava i pro nejmenší děti. Seno je tvárný materiál, nehrozí popíchání, pořezání nebo po…
Vejce natvrdo | recepty. O Velikonocích se doma sejde větší množství vajec vařených natvrdo, které je nutné co nejdříve zpracovat. Vejce patří mezi ne…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.
Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.
Diskuze k článku