Co je potřeba

sázecí kolík, provázek, semena, voda na zálivku, kameny na lem

1

Bylinkové záhony zachycují slunce a umožňují pěstování zeleniny i ve vyšších nebo větrných polohách. Založení je snadné. Sázecím kolíkem upevněným na provázku nakreslete na zemi kruh o poloměru 1,8 až 2 metry. V něm vytvořte plochý trychtýř, jehož střed leží asi o 15 cm níž než jeho okraje. Kolem kruhu vyskládejte lem z kamenů vysoký asi 20 cm. Případný déšť nebo zálivková voda, steče z okraje do středu kruhového záhonu. Jakmile půda trochu slehne, můžete záhon začít osazovat. Uprostřed se daří citlivým druhům zeleniny a bylinkám jako jsou paprika a bazalka. Na okraji můžeme pěstovat plazivé cukety, tykve a lichořeřišnici.

2

V dubnu až do jeho konce je možno ještě dělit a vysazovat vytrvalé rostliny. Je to také poslední termín pro seříznutí aromatických rostlin, které vyhánějí z nadzemních částí rostlin, jako jsou levandule nebo rozmarýn. Nejpozději do konce dubna vyséváme koriandr, kmín, majoránku.

3

V září některé rostliny kopru necháme vyzrát na semeno, fenykl sklízíme v polovině září. Listy libečku sušíme na vzdušném místě, ale ne přímém slunci. Koriandr dozrává v průběhu září, sklízíme ho do raní rosy, jinak snadno vypadává. Koncem září sušíme druhou sklizeň majoránky.

4

V říjnu sklízíme fenykl ještě z bočních výhonů. Tymián dobře chráníme chvojím. Seříznutý porost levandule chráníme v meziřadí 6 cm vrstvou proleželého hnoje nebo kompostu a na rostliny dáme chvojí.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.625
Average: 4.6 (16 votes)