Přejít k hlavnímu obsahu

Jak osazovat skalku s kameny

08. Srpen 2019

V dalším ze série článků o skalce se dozvíte, jak osazovat skalku rostlinami, pokud už máte položené a upevněné kameny. Rostliny nejdříve musíte řádně nastudovat, zjistit, jaké mají které rostliny charakteristiky, co které rostliny potřebují a jestli by se jim na vaší zahradě vůbec dařilo. Po jejich nákupu v obchodě a zvládnutí prvního velkého kroku, tedy umístění kamenů, váš čeká už ta příjemnější část tvorby skalky.

1

připravte pro rostliny půdu

Už v článku „Jak položit kameny a základ skalky“ jsem zmínila, že je třeba jako horní vrstvu půdy rozprostřít speciální kvalitní půdu. Doporučuje se smíchat zčásti zahradní půda, zčásti rašelina a zčásti hrubší písek nebo drť. Rostliny jsou totiž zvyklé růst v půdě s úlomky kamenů a pískem, která je dobře propustná, a tak je dobré jim jejich přirozené prostředí co nejvíce napodobit. Připravenou hlínu rozmístěte po povrchu skalky, zejména na místech, kde chcete sázet rostliny.

2

přípravte samotné rostliny

Rostliny je třeba před jejich vysazením dobře zalít a nechat v květináčích, v nichž jste je zakoupili. Vodu nechte odkapat. Rostliny můžete sázet v kterékoliv roční době, ale vyhněte se období, kdy je půda mokrá nebo zmrzlá.

3

naaranžujte rostliny

Zalité rostliny v květináčích rozmístěte po prostoru skalky tak, jak si představujete, že by tam měly růst. Výhodou je, že v květináčích je můžete ještě různě přehodit, pokud se vám nebude líbit předem načrtnutý plán skalky. Myslete ale na to, že rostliny budou vypadat úplně jinak, až se zakoření a vykvetou, tomu přizpůsobte i jejich umístění. Například rostliny, které budou růst velmi rychle nedávejte do těsné blízkosti s jinými, protože by je mohly i zničit.

4

zasaďte rostliny

Každou rostlinu opatrně vyklepněte z květináče ven, odstraňte plevel, který se v hlíně může ocitnout. Prohlédněte kořeny a nadzemní část, jestli není rostlina nějak nemocná. Sázecí lopatkou vyhlouběte jamku, aby se do ní vešly kořeny rostliny, posaďte rostlinu do jamky a přihrňte hlínu. Trochu utlačte hlínu.

5

dokončete výsadbu

Analogicky zasaďte i ostatní rostliny, které máte na skalce naaranžované. Až budete mít všechny rostliny vysazené, vše důkladně zalijte.

6

zasypte

Na závěr výsadby skalniček je dobré je zasypat štěrkem nebo hodně hrubým pískem. Pokryjte celý povrch skalky, i když stačí jen slabou vrstvou.

7

dodatečná péče

Skalku zalévejte jen do doby, než se rostliny ujmou, poté už není nutné je zalévat.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si navrhnout zahradní skalku
Dobře navržená a vytvořená skalka zkrášluje každou zahradu a je chloubou zahradníka nebo zahradnice. Při plánování skalky musíte vzít v potaz prostor,…
Jak pěstovat netřesky v nádobách
Pěstování netřesku v nádobách | rady a tipy. Netřesky jsou vděčné rostliny na suchá, kamenitá místa. Rod Sempervivum obsahuje několik desítek druhů ne…
Jak vysadit zeleninový záhon
Jak vysadit zeleninový záhon | rady a tipy. K práci na zeleninové zahrádce musí mít člověk vztah. Doma, pokud je člověk zaměstnán, není čas na pěstová…
Jak pěstovat floxy
Floxy pěstování. Plamenky, kterým se však častěji říká floxy jsou základní rostlinou snad každé skalky. Patří k nim ještě tařice, tařičky a hvozdík. V…
Jak pěstovat levízie | rady
Jak pěstovat levízie | rady. Levízie je skalnička, která je řazena mezi vysokohorské rostliny. To ovšem nemění fakt, že jí můžeme pěstovat na běžné sk…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.