Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pracovat s přirozeně bezlepkovými moukami

Jak pracovat s přirozeně bezlepkovými moukami

Jak pracovat s přirozeně bezlepkovými moukami | návod jak se orientovat v bezlepkových druzích mouky. Ať už držíte z jakéhokoliv důvodu bezlepkovou dietu nebo jen občas chcete vařit či péct zdravěji, asi víte, že existují rozmanité druhy přirozeně bezlepkové mouky. Na trhu již běžně seženete mouku kokosovou i mouky z luštěnin. Příprava pokrmů z bezlepkové mouky však nebývá (obzvláště pro začátečníky) úplně jednoduchá. V následujícím článku Vám poradíme, jak pracovat s některými známými i méně známými druhy přirozeně bezlepkové mouky.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Mouky z bezlepkových obilnin

Kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka se hodí k zahušťování a také k pečení kukuřičného chleba i moučníků. Je však vhodné kombinovat ji s jinými druhy bezlepkové mouky, jinak se pečivo může drobit (osobně ji používám ve směsi s moukou čirokovou, rýžovou či jáhlovou). Dá se z ní připravit i těstíčko k obalování masa či zeleniny. Kukuřičnou mouku seženete v hladké, polohrubé i hrubé variantě a ve formě krupice vhodné zejména k přípravě kaše nebo domácí polenty.

Rýžová mouka

Rýžovou mouku využijete k zahušťování omáček, polévek, atd. Má neutrální chuť a hodí se tedy k přípravě slaných i sladkých pokrmů – např. palačinek, pečených moučníků, sušenek, domácích noků, k obalování masa i zeleniny, apod. – opět nejlépe ve směsi různých druhů bezlepkové mouky. Hladká rýžová mouka je také výborná na válení těsta, k vysypání pečicí formy a dobře kyne a pojí těsto.

Čiroková mouka

Tato chuťově neutrální mouka najde uplatnění při pečení sladkého i slaného pečiva (např. indických placek), ovocných koláčů, apod. Dá se s ní také zahušťovat.

2

Další mouky z bezlepkových obilnin

Jáhlová mouka

Jáhlová mouka se používá (především v kombinaci s jinými moukami) při pečení moučníků i slaného pečiva a také k zahušťování. Připravíte z ní i chutnou kaši, palačinky, domácí noky nebo polévkovou zavářku.

Pohanková mouka

Tento druh mouky je charakteristický svou výraznou chutí. Často se tedy přidává pouze v menším množství a kombinuje se s jinými druhy bezlepkové mouky. Je však velmi zdravá, proto ji neváhejte použít pro přípravu palačinek, pečených moučníků, knedlíků, pečiva, apod.

Amarantová mouka

Amarantová mouka je opět chuťově výrazná, a proto je lepší ji kombinovat s jiným druhem mouky. Je vhodná spíše do nekynutých těst a také k obalování ryb.

3

Mouka z luštěnin

Cizrnovou, čočkovou a hrachovou mouku využijete především při přípravě těstíčka k obalování a k zahušťování polévek a přípravě dalších slaných pokrmů (např. vegetariánských placek, pomazánek, apod.), ale i k pečení sladkých moučníků.

Sojovou mouku můžete (v kombinaci s dalšími druhy mouky) použít třeba do těsta na lívance.

4

Mouky z ořechů

Kokosová mouka

Kokosová mouka oplývá příjemnou kokosovou vůní a nasládlou chutí, a hodí se tak spíše do sladkých pokrmů. Při pečení ji přidávejte postupně, v mnohem menším množství než klasickou pšeničnou mouku, neboť velmi dobře absorbuje tekutinu. Moučníky upečené z kokosové mouky jsou krásně vláčné a nedrobí se (do těsta však přidejte o jedno vejce navíc a naopak o trochu méně cukru).

Mandlová mouka

Z mandlové mouky se vyrábí slavné makronky a také dorty a další dezerty. K pečení a k ochucení sladkých pokrmů lze využít také mouku z lískových, vlašských, kešu a dalších ořechů.

Tipy

Existuje celá řada dalších druhů přirozeně bezlepkové mouky, (např. konopná, dýňová, tapioková, maková, lněná, quinoová a mnoho dalších) nebojte se s nimi experimentovat. Na trhu jsou již snadno k sehnání.

Mexická kukuřičná mouka masa harina (dá se sehnat na internetu) je skvělá pro výrobu domácích tortill.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.