Přejít k hlavnímu obsahu

Jak předcházet přepracování a celkovému vyčerpání | rady

Jak předcházet přepracování a celkovému vyčerpání | rady

Jak předcházet přepracování a celkovému vyčerpání | rady. Jednou za čas nastane v našem životě období, kdy jsme neustále psychicky nebo fyzicky vytížení, kdy se nemůžeme jednoduše zastavit, protože máme pocit, že by nám ujel vlak. Máme pocit, že si nemůžeme odpočinout, protože by restů stále jen přibývalo. Začínáme nepravidelně spát, občas máme křeče u žaludku, nemáme na nic náladu a stále jen pracujeme. Skončit to může například kolapsem srdce, arytmií anebo infarktem. Jak postupovat, abychom si při intenzivní práci zachovali zdraví?

1

každý den si aspoň 20 minut odpočinout

I když to považujete za ztrátu času, odpočiňte si alespoň 20 minut denně tak, že nebudete dělat vůbec nic. Chvíli si jen lehněte a koukejte se z okna, nebo si zavřete oči a chvíli spěte. Velmi příjemné je položit si na oční víčka čajové pytlíky heřmánku. Příjemně chladí a částečně pomáhají od pocitu tlaku v očích.

2

realistické plány

Nenakládejte na sebe příliš. Pokud si obvykle děláte velké plány, jaké ale zákonitě nemůžete stihnout, rozhodně v tom nepokračujte. Zkuste opravdu zapřemýšlet, jestli jste schopní to zvládnout. Mnohem efektivnější je zadat si méně úkolů, které všechny stihnete. Pokud pak uděláte ještě nějaký úkol nad plán, budete se sebou více spokojení.

3

pravidelně spát

Spánek je nejdůležitějším regeneračním procesem pro organismus. Jděte raději spát dříve a zbytek povinností nechte na druhý den, než abyste dlouho ponocovali a pak brzo vstávali (protože vstát prostě později nemůžete). Všechno sice nestihnete, ale zdraví je přednější. Počet hodin spánku, při kterém se cítíte fit, je individuální, proto záleží na vás, jak si to stanovíte. Pro tělo je ale zdravější chodit spát a budit se v pravidelných časech a spát pravidelný počet hodin.

4

nezapomínat na sebe

I přes velkou pracovní nebo psychickou zátěž si udělejte čas na sebe. Čtěte po kouskách každý večer knihu, pište básně, rýpejte se v zahrádce, foťte nebo se procházejte se psem. Cokoliv, co vás nějakým způsobem naplňuje, musí mít ve vašem každodenním rozvrhu místo.

5

sportovat

Nezapomínejte ani sportovat. Sport může někdo řadit do bodu 4, ale pro někoho je to spíše vynucený prostředek pro to, aby nepřibíral. Ať už je to, jak chce, sport je důležitý i pro vaši psychiku. Pomůže vám proto, že a) přestanete myslet na své starosti, b) si vaše tělo udržuje fyzickou kondici, c) v neposlední řadě se vyplavují při sportu hormony, které vám dodají optimismus a radost, která vám chyběla.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na potničky | rady
Jak na potničky | rady
Jak na potničky | rady. Potničky jsou problémem malých dětí, ale nevyhýbají se ani dospělým. Horké a vlhké počasí, zvýšené pocení a těsné oblečení jso…
Jak na filcky neboli muňky | rady
Jak na filcky neboli muňky | rady
Jak na filcky neboli muňky | rady. Filcky jsou velmi nepříjemnou záležitostí nejen pro všechny sexuálně aktivní jedince. Nejedná se o žádnou nebezpečn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.