Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si ulevit od stresu | rady, tipy

23. Červen 2022
Jak si ulevit od stresu | rady, tipy

Jak si ulevit od stresu | rady, tipy. Každý z nás to jistě někdy zažil. V životě se vám kupí problémy jeden přes druhý a vy nevíte, kam dřív skočit. Nebo vás čeká například důležitá zkouška ve škole či pohovor v práci. A právě v tento okamžik se hodí znát pár technik, které vám pomůžou uvolnit trochu stresu. V následujících odstavcích se dočtete, jak si snadno a rychle můžete ulevit od stresu.

Vůně a hudba

Zapojením některých smyslů si můžete překvapivě snadno a rychle ulevit. Možná jste už slyšeli o aromaterapii – jedná se o terapeutickou metodu využívající nejčastěji vonných éterických olejů, které mají schopnost ovlivnit vaši náladu. Olej si můžete vetřít na zápěstí nebo ho nakapat do aromalampy. Pokud zrovna nemáte po ruce éterický olej, zkuste se porozhlédnout, jestli ve vašem okolí nekvetou například nějaké květiny.
K uklidnění může pomoci například i poslech hudby, nebo pokud máte tu možnost, zvuků přírody. Na každého funguje něco trochu jiného, i přes to se při výběru hudby raději vyhněte agresivní nebo melancholicky laděné hudbě.

Jak si ulevit od stresu | rady, tipy

Tělesné aktivity

Další možností, jak si můžete ulevit od stresu, je zapojení celého těla. Pokud můžete, dejte si sprchu nebo se vydejte na procházku do přírody. Pravidelné procházky mohou zlepšit nejen vaše psychické, ale také fyzické zdraví.

Jak si ulevit od stresu | rady, tipy

Mysl

Nejtěžším, ale velmi efektivním způsobem pro uvolnění stresu je zapojení vaší mysli. Pokud se obáváte o svoji budoucnost nebo se například trápíte něčím, co se stalo v minulosti, vyhraďte si pět minut, kdy se budete soustředit pouze na přítomnost. Zvolte si aktivitu, kterou během těchto pěti minut budete dělat; může to být například mytí nádobí, úklid ale třeba i příprava čaje nebo kávy, a soustřeďte se pouze na tuto činnost.
Další technikou pro zmírnění stresu a úzkostí je zhluboka dýchat. Zavřete oči a soustřeďte se pouze na dýchání. Zhluboka se nadechněte nosem a poté vydechněte ústy. Doporučuji minimálně 5 – 10 nádechů a výdechů, ale můžete samozřejmě i déle podle toho, jak se vy sami cítíte.

Jak si ulevit od stresu | rady, tipy

Varování

Dlouhodobý stres může vést k závažným psychickým i fyzickým zdravotním problémům. Pokud stresem a úzkostmi trpíte dlouhodobě, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Autor: Nicola R.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si najít dobrého psychologa | rady
Jak si najít dobrého psychologa | rady
Jak si najít dobrého psychologa | rady. Psycholog nám může pomoci v těžkých životních situacích, v oblasti partnerských vtahů či například v…
Jak zvládat stresové situace
Jak zvládat stresové situace
Jak zvládat stresové situace | rady a tipy. Zažíváte nepříjemné stavy, kdy máte pocit, že úkoly buď nezvládáte, nestíháte nebo se bojíte, že se se Vám…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.