Přejít k hlavnímu obsahu

Jak snadno a úspěšně odstranit ze stěny tapety

Přestěhovali jste se do bytu, kde jsou staré tapety a nevíte si s tím rady? A nebo potřebuje váš byt rekonstrukci a přemýšlíte, jak vyzrát na staré tapety? Možná jste z toho již předem znechuceni a představa, že si musíte sehnat napařovací odstraňovač a nebo použít toxické chemikálie vás předem odrazuje. V obou případech nic příjemného.
Ale ani jedno ani druhé se konat nemusí. Obejdete se bez jedů a nepříjemností a ke všemu vás to vyjde dokonce lacino.

Co je potřeba

  • rozprašovací láhev
  • voda
  • změkčovadlo
  • malířský váleček
  • škrabadlo
  • ocet
1

Rozprašovací láhev stačí Připravte si rozprašovací láhev, tu najde doma každý (kdejaký čistící přípravek má rozprašovač) a naplňte ji ze dvou třetin teplou vodou a z jedné třetiny tekutým změkčovačem na prádlo.

2

Provlhčit tapetu Postříkejte tapetu, aby byla řádně provlhčená a nechte působit asi 30 minut.

3

Tapetu strhněte Pak tapetu strhněte nebo seškrabujte. Pokud by to na některém místě šlo méně dobře, provlhčete znovu rozprašovačem, nechte působit a strhávejte dál.

4

Láhev udržujte stále teplou Mezi touto procedurou stavte láhev do hrnce s horkou vodou. Pokud je voda teplá, výsledek je efektivnější.

5

Malířský váleček a octový roztok Další verze je nanést na tapetu octový roztok. Tady platí stejný díl bílého octa a teplé vody, Pokud vám nevyhovuje rozprašovač, stejnou funkci splní malířský váleček. Technika je stejná, plochu silně provlhčit.

Tapety se opět vrátily do módy. Dominují jim velké a výrazné vzory, které zdobí a zaujmou zároveň. Designéři preferují hlavně geometrické tvary, ale také výrazné květinové a zámecké vzory. Podobně jako třeba v obkladech i v tapetách jsou velmi oblíbené takzvané metalické, tedy kovově lesklé povrchy.
Netapetujeme už všechny stěny v bytě, ale zacházíme s nimi jako s doplňky. Tapetují se zpravidla jen jedna nebo dvě stěny, ale vzor přesahuje do prostoru. Co to znamená? Třeba to, že se část vzoru - květina, několik kruhů a podobně - vystřihne a polepí se s ní další stěna, dveře, skříň, podle svých představ.

Při použití octa pracujte při otevřeném okně. Ocet není jedovatý, ale může se vám těžce dýchat.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady. Opravou okenní tabule se míní její výměna. Opravit prasklou tabuli nelze, jedině prasklinu přelepit průhlednou pásko…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.