Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybělit zašlé záclony

Jak vybělit zašlé záclony

Záclony. I když je na jejich údržbu maximálně dbáno, časem zkrátka zežloutnou či ztratí svou přirozenou bělost. Je to přirozený jev, který se týká nejenom kuchyně, kde se do záclon nasávají páry z vaření, ale týká se záclon po celém bytě. A to nejenom v domácnostech, kde se uvnitř bytu kouří. Tam samozřejmě záclony trpí ještě více. Pár tipů jak vybělit zašlé záclony se můžou hodit každé hospodyňce.

1

Pokud tedy i vy máte podobný problém a záclony nezáří, jako v době kdy byly koupeny, rozhodně není důvod zoufat. Vyhazovat je nemusíte. Pouze stačí k praní přidat ten správný prostředek. Dnešní trh nabízí hned dvě možnosti, a to buď chemickou, nebo přírodní.

2

V případě té chemické je správnou volbou koupit speciální bělidlo, které je určené přímo pro praní záclon. Jedná se o výrobek v tekutém stavu nebo ve formě bělících solí. Tento výrobek stačí použít dle uvedeného návodu na obale a po vyprání jsou záclony opět jako nové.

3

Komu se však nechce vyhazovat peníze, nebo má raději přírodní cestu, je řešením prášek do pečiva. Ano, právě tato látka totiž k opětovnému vybělení záclon skutečně pomůže, a přitom je jeho použití velmi snadné. Obvykle se na jednu větší záclonu doporučuje použít zhruba 5 sáčků. Vzhledem k jeho ceně to je minimální investice. Stačí napustit vodní lázeň, ve které se tento prášek rozpustí a nechá působit, ideálně okolo 30 minut. Samozřejmě vše závisí také na tom, jak moc zašlé záclony jsou. Čím více, tím můžeme dobu této lázně prodloužit. Záclonám se rozhodně nic nestane.

4

Druhým domácím receptem je vybělení záclon v solné lázni, kterou jednoduše vytvoříte rozpuštěním kuchyňské soli ve vodě (v poměru 3 lžíce na 10 litrů vody). V této lázni nechte záclony alespoň 3 hodiny.

5

Ať již použijete solnou lázeň nebo lázeň z kypřícího prášku, vždy ještě následuje běžné vyprání záclon, nejlépe v pračce. Nezapomeňte však, že v pračce musíte prát záclony pouze s použitím šetrného programu na 30 °C nebo maximálně 40 ˚C a s pouze šetrným odstřeďováním.

Varování

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat kvalitní burčák | tipy
Jak poznat kvalitní burčák | tipy
Jak poznat kvalitní burčák | tipy. S vinobraním se na pultech obchodů, nebo při různých poutích a slavnostech, objevuje burčák. Jde o částečně zkvašen…
Jak vybrat ideální vypínač
Jak vybrat ideální vypínač
Vypínač je důležitou součást domu. Nejen, že vypíná a zapíná světla, ale tvoří i zajímavý designový prvek. Jistě nám dáte za pravdu, že ošklivým plast…
Jak si vyrobit gel na praní
Jak si vyrobit gel na praní
Domácí prací gel jistě potěší každého, kdo chce ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí. Tento ekologicky šetrný prací prostředek z mýdla a prac…
Jak vyrobit svíčku ze zbytků vosku
Jak vyrobit svíčku ze zbytků vosku
Také se vám doma hromadí nedohořelé nebo polámané svíčky? Nevyhazujte je, můžete si z nich totiž odlít svíčku novou. Výroba domácí svíčky ve sklenicíc…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.