Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat parní čistič na domácí úklid

Úklid a zabezpečení pořádku v domácnosti je snad z hlediska času a vynaložení vlastní energie nejnáročnější prací. Proto pořídit si parní čistič je dostatečnou motivací, jak tuto každodenní činnost si usnadnit a zefektivnit. Pokud zvažujete zakoupení tohoto přístroje, získejte předem co nejvíce informací, a to nejen u prodejců, porovnejte si reference i těch, co již přístroj vlastní a používají. Ne každý prodejce vám předá objektivní informace, ovlivněn pohnutkou, aby jste koupili právě u něj. Při výběru parního čističe věnujte patřičnou pozornost porovnání cen a technických parametrů.

Co je potřeba

parní čistič, voda

1

Čistění párou je ekologické

Žádné saponáty a desinfekční prostředky, úspora času a hospodárnost, to je podstata parního čistění. Potřebujete jen obyčejnou vodu a minimální spotřebu elektrické energie.
Suchá pára, která se vytváří jen z malého množství vody, je velice účinná při odstraňování všech nečistot včetně mastnoty. Takto vytvořená pára materiály nepromočí, pouze je zvlhčí.

2

Jednokomorové nebo dvoukomorové stroje

Asi vytušíte, že jednokomorové typy strojů poskytnou nižší výkon a efekt, než stroje dvoukomorové. Časové a energetické úspory přednostně splňují dvoukomorové parní čističe a od toho se odvíjí i cena. Jednokomorové stroje mají evidentně nižší cenu, ale nejsou tak výkonné. V tomto případě doporučujeme investovat více, aby výsledek a užitná hodnota splnily kýžený efekt.

3

Princip a manipulace obou typů čističe

Podstatu a zacházení s jednokomorovým čističem můžeme přirovnat k manipulaci s tlakovým hrncem, na který jsme zvyklí v domácnosti při vaření. Uzávěr nelze nikdy otevírat, pokud je v bojleru natlakovaná horká pára.
U dvoukomorového čističe kromě bojleru je ještě jedna komora, zásobní studená nádrž, kde spojení s bojlerem zajišťuje přečerpávací pumpa. Tento dvoukotlový čistič i s relativně malým množstvím vody zaručí dostatečně dlouhou produkci páry. Stroj můžeme zapnout i tehdy, aniž bysme kontrolovali zůstatkový stav vody. Doplnit vodu můžeme kdykoliv. Manipulace je tedy celkově jednoduchá, bezpečná, nehrozí nedostatek vody v bojleru a kvalita páry je systematicky zajištěna.

4

Při výběru si všímejte udaných parametrů

•vybavení stroje (bezpečnostní zařízení, systém nádrží, napařovací žehlička a ostatní)
•tlak - minimální doba nahřátí a maximální provozní tlak, udávaný v barech
•objem (hmotnost, výška, šířka, hloubka)
•funkčnost
•užitek
•bezpečná manipulace

5

Tlak je nejdůležitější z parametrů

Čím větší tlak, tím vyšší teplota a tím je čistič výkonnější. To se vztahuje na dvoukomorové – dvoukotlové parní čističe. Při vyšším výkonu se rychleji zahřeje voda a tedy i čištění je rychlejší.

6

Co všechno parní stroj vyčistí

Strojem se snadno vyčistí nedostupná místa, kachličky, sociální zařízení, keramické obklady, spáry, kuchyňské prostory, nápeky v troubě, stroj poslouží k vytírání podlahy, stírání prachu, čištění oken a všechno ostatní, co potřebujete v bytě umýt. Na čistící chemii zapomeňte. Úspora je evidentní.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat vrtací kladivo | tipy
Jak vybrat vrtací kladivo | tipy. Vrtací kladiva jsou nezbytným vybavením každého kutila, každé stavební nebo elektrikářské firmy, ale také těch, kteř…
Jak vybrat myčku nádobí | rady
Jak vybrat myčku nádobí | rady. Možná stojíte před otázkou, jak vybrat myčku nádobí a nešlápnout přitom vedle. Myčky nádobí se staly standardními prak…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak zazimovat balkonové rostliny
Jak zazimovat balkonové rostliny | rady a tipy. Celé léto nám dělaly radost, a tak je nám líto balkonové rostliny vyhodit. Přemýšlíme nad tím, ja…
Jak sušit prádlo v sušičce
Sušička už dnes není luxusem, naopak se stále častěji stává běžnou součástí domácnosti. Jak ji ale správně používat, abyste dosáhli co nejlepšího výsl…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.