Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít bršlici v kuchyni

07. Červen 2023
Jak využít bršlici v kuchyni

Bršlice kozí noha je známá především jako nepříjemný a těžko odstranitelný plevel na zahrádkách. Roste ovšem i ve volné přírodě: na krajích lesů, na pasekách nebo jako podrost křovin. Zahrádkáři nemají bršlici rádi, ale v kuchyni potěší. Nezmarnou plevelnou rostlinu lze využít jako pikantní listovou zeleninu. Bršlice má vysoký obsah minerálních látek: hořčík, vápník, železo, a rovněž na vitaminy, například se uvádí, že vitaminu C obsahuje dvojnásobně víc než citrony. Z dalších tělu prospěšných látek je třeba připomenout vysoký obsah vitaminu A v bršlici.

1

Bršlici sbíráme zjara nebo po pokosení místa výskytu – pokud ještě nekvete. Na kuchyňskou úpravu jsou vhodné mladé ještě ne zcela rozvité lístky s řapíkem. Můžeme sbírat i mladé lodyhy, ale ty je třeba oloupat z tuhých vláken.

2

V kuchyni ji můžeme využívat jako špenát, kadeřávek, mangold – jako listovou planou zeleninu, nejlépe ve směsi se špenátem, kopřivami, česnekem, pažitkou a podobně.Vzhledem k vysoké nutriční hodnotě je bršlice předmětem zájmu šlechtitelů jako perspektivní zelenina.

3

V minulosti používali kuchařky na venkově bršlici do všech polévek se zásmažkou. Polévka s bršlicí (s přídavkem jiné obvyklé zeleniny, brambor, krupek a podobně) je stejně chutná jako například zelňačka nebo kapustová polévka. Brčlice má chuť trochu podobnou jako celerová nebo petrželová nať, což plyne z její botanické příbuznosti v rodině miříkovitých bylin.

4

Řapíky listů a měkké lodyhy květů můžeme přidávat do zeleninových salátů. Lehce kořenitá chuť miříkovitých rostlin (mrkev, celer, pastyňák, petržel) nám není neznámá – saláty jsou pikatní a příjemně voní.

5

Karbanátky s bršlicí | recept. 500 g mletého masa, jedna cibule, čtyři stroužky česneku, půllitrový hrnek mladých listů bršlice, jedno vejce, majoránka, sůl, pepř, strouhánka, vývar, mléko nebo voda na zvlhčení strouhánky, olej na smažení. Bršlici jemně posekáme, dáme do síta a spaříme vřelou vodou. Z přísad vypracujeme hmotu, z níž tvoříme placičky. Můžeme je smažit přímo nebo ještě obalit v trojobalu. Z kořeněné fáše můžeme rovněž vytvořit podlouhlou šišku a podlitou vodou ji upéci jako klasickou sekanou. Podáváme teplé i studené.

6

Obklady proti bolesti. Rozmačkané listy bršlice se používají v přírodním léčitelství jako prostředek proti revmatické nebo dnové bolesti. Placky z rozmělněných listů bršlice se rovněž přikládají jako tišící obklad po bodnutí hmyzem.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady. Pokud máte rádi žampiony, můžete si je pěstovat sami. Tady je můj návod na pěstování žampiónů v domácnosti a postup jedn…
Jak na domácí kopřivový med | recept
Jak na domácí kopřivový med | recept
Kopřivový med | recept. Med smíchaný se šťávou z májových kopřiv je skvělý pro jarní detoxikaci, čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a posiluje imun…
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty. Malé červené plody hlohu obecného neboli hložinky právě dozrávají. Pokud si nevíte rady, jak je zpracovat, máme pro…
Jak pěstovat a využít slunečnici
Jak pěstovat a využít slunečnici
Slunečnicová semínka patří mezi pochoutky oblíbené u lidí i ptáků. Slunečnici roční (Helianthus annuus) si můžete snadno vypěstovat na Vaší zahradě a…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.