Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít muškátový oříšek a květ

Muškátový oříšek i muškátový květ jsou druhy koření, které se u nás využívají zejména při přípravě nádivek, paštik nebo třeba bešamelu. Jedná se o části plodů stromu muškátovníku vonného. Mimo výrazné chuti a vůně mají však i léčivé účinky. Jak muškátový oříšek a květ využít nejen v kuchyni, se dozvíte v dalších krocích.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Muškátový oříšek je vysušené jádro plodu stromu muškátovníku vonného, který roste v Indonésii. Usušený červený míšek, jenž pokrývá tvrdou pecku muškátového ořechu, je pak známý jako muškátový květ. Po usušení získává zlatavou barvu.

 

 

2

Využití v kuchyni

Muškátový oříšek najde v kuchyni uplatnění při přípravě nádivek, uzenin, paštik, sekané, pečeného masa, kari, apod. Hodí se také do smetanových a sýrových omáček, do polévek, špenátu a dalších druhů zeleniny nebo plněných a zapečených těstovin. Používá se i k ochucení kompotů, perníku a jiného sladkého pečiva, kaší a cukroví. Skvěle se snoubí zejména s chutí dýně či jablek.

Výborně dochutí také nejrůznější nápoje – např. čaj, vaječný likér, punč, dýňové latte, svařené víno, atd.

Muškátový oříšek nastrouhejte nejlépe až těsně před použitím. Přidávejte jej na závěr vaření a pouze v malém množství.

3

Další využití v kuchyni

Využití muškátového květu v kuchyni je podobné jako u muškátového oříšku, má však výraznější chuť, palčivější aroma a světlejší barvu. Oceníte jej proto zejména při přípravě bešamelových, sýrových a jiných světlých omáček. Hodí se také k rybám a mořským plodům. Příjemně dochutí i nakládanou zeleninu nebo zeleninové či luštěninové polévky.

4

Léčivé účinky

Muškátový oříšek i květ mají následující léčivé účinky:

  • Podporují trávení a zvyšují chuť k jídlu.
  • Působí proti nevolnosti, trávicím potížím, nadýmání, křečím v žaludku, průjmu, apod.
  • Mají povzbuzující, protizánětlivé a antibakteriální účinky.
  • Uvolňují hleny při kašli a zánětech průdušek.
  • Posilují koncentraci.
  • Zevně se pak tyto druhy koření využívají proti bolestem zubů, dásní, svalů a kloubů. Pomohou i proti akné (můžete si vyrobit např. pleťovou masku z medu, citronové šťávy a špetky strouhaného muškátového oříšku). Vyzkoušejte je také ve formě esenciálního oleje, který je třeba před použitím namíchat s nosným rostlinným olejem.

Muškátový oříšek ani květ neužívejte ve větším množství. Zejména pak těhotné ženy a malé děti by se měly jeho užívání vyvarovat.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat tlačenku doma | recept
Domácí tlačenka | recept. Tlačenka patří k tradičním zabijačkovým pochoutkám. V každém obchodě nabízejí několik druhů tlačenek, ale nevíte, jaké surov…
Jak na domácí Ferrero Rocher
Jak na domácí Ferrero Rocher | recept na domácí ferrero kuličky. Kdo by nemiloval, luxusní pochoutku zvanou Ferrero Rocher, že? Jemnou, vláčnou, krémo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.