Přejít k hlavnímu obsahu

Jak minimalizovat spotřebu plastů

Jak minimalizovat spotřebu plastů | rady a tipy. Celosvětové znečištění plasty, hromady odpadu v oceánech a mikroplasty v pitné vodě. To vše je důsledek rozšířeného a neuváženého používání plastů. Jak minimalizovat jejich používání, aniž byste se zároveň museli omezovat?

1

Nákupy

Spotřebujete při každém nákupu několik igelitových sáčků a tašek? To lze změnit. Místo igelitové tašky si pořiďte látkovou, nejen že ji budete mít vždy po ruce a vydrží Vám, ale může se jednat i o pěkný módní doplněk. Látkovou tašku si můžete jednoduše sami doma vyrobit, podrobný návod naleznete zde: Jak ušít látkovou tašku s kapsou uvnitř.

Dále je dobré si uvědomit, že ne všechna zelenina musí být zabalená, to samé platí i pro ovoce. Navíc pytlíky můžete recyklovat pro příští nákup, případně všechny cenovky z navážené zeleniny či ovoce nalepit na jeden sáček.

V některých městech najdete dokonce bezobalové obchody. Seženete v nich všemožné suché potraviny, koření apod.

2

Jídlo

Plast v porovnání se sklem nebo hliníkem nepatří mezi odolné materiály. Proto si na skladování potravin, zabalení oběda či horkého nápoje na cestu kupte spíše nádoby a termohrnky ze skla nebo hliníku. Na zabalení svačiny můžete místo potravinářské fólie použít navoskovaný ubrousek. Zmíněné materiály Vám vydrží mnohem déle a jsou navíc stylové.

Omezte nákup PET lahví. Nejen, že to zatěžuje životní prostředí, ale mohou se z nich uvolňovat nebezpečné látky, obzvlášť při špatném skladování či opakovaném používání jedné a té samé láhve.

Vyhněte se i plastovým příborům a jednorázovým obalům v restauraci. Není přeci nad to, vychutnat si oběd na místě.

3

Kosmetika

I kosmetické přípravky jsou často dodávány v plastu, ale naštěstí existují firmy, které své produkty balí do skla. Kosmetiku si také můžete alespoň zčásti vyrobit i doma.

Několik inspirací a návodů na domácí kosmetiku naleznete zde:

4

Hračky

Upřednostněte dřevěné hračky před těmi plastovými. Zvážíte-li zdravotní hledisko, pak pravděpodobně dospějete k názoru, že dřevo je bezpečnější, zatímco z plastů se mohou uvolňovat toxické látky.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak na domácí kopřivový med | recept
Kopřivový med | recept. Med smíchaný se šťávou z májových kopřiv je skvělý pro jarní detoxikaci, čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a posiluje imun…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.