Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na spáleniny od slunce přírodní cestou

Jak na spáleniny od slunce přírodní cestou

Jak na spáleniny od slunce přírodní cestou | rady a tipy. Pokožku bychom zejména v letním období měli chránit používáním kvalitní (nejlépe přírodní) opalovací kosmetiky či rostlinných olejů (např. mrkvového) a netrávit na letním slunci příliš času především přes poledne. Pokud se však přesto stane, že se na slunci spálíte, vyzkoušejte některý z našich přírodních tipů, jak spáleniny rychle zahojit.

 

Co je potřeba

Viz další kroky

1

První pomocí proti nepříjemnému pálení pokožky může být obklad z měkkého tvarohu smíchaného s některým z těchto éterických olejů: levandule, geranium, tea tree, eukalyptus či heřmánek. Na 1 balení tvarohu přidáme asi 5 kapek éterického oleje, směs naneseme na čistý kapesník či plátno, přiložíme na spálené místo a necháme působit alespoň půl hodiny, tvaroh nakonec opláchneme. Případně místo zabalíme a necháme účinkovat přes noc.

Stejně tak poslouží i vychlazený bílý jogurt či podmáslí, kterými můžete postiženou pokožku natřít, nechat asi 20–30 minut působit a poté smýt.

Jak na spáleniny od slunce přírodní cestou
2

Obklad je možné připravit také z některé z následujících bylinek:

  • Lípa – Obklad z listů či nálevu z listů lípy se odedávna používá na spáleniny, popáleniny a odřeniny.
  • Řepík lékařský – Obklad nebo koupel z řepíku hojí rány, odřeniny, spáleniny, popáleniny a mnohé kožní potíže.
  • Heřmánek pravý – Heřmánek pomůže proti spáleninám, popáleninám a opařeninám.
  • Měsíček lékařský – Měsíček je známý svými hojivými vlastnostmi, využijete jej na spáleniny, popáleniny, záněty, omrzliny, ekzémy a další kožní problémy.

Na 250 ml vroucí vody použijte 1 lžíci sušené či čerstvé bylinky, nechte 15 minut louhovat. Poté nálev sceďte a nechte vychladnout. Do nálevu následně namočte plátýnko a přiložte jej na spáleninu.

Jak na spáleniny od slunce přírodní cestou
3

Po použití obkladu je vhodné pokožku natřít bylinkovým olejem či mastí.

Skvěle se hodí třeba třezalkový, levandulový či měsíčkový olej nebo svízelová, jitrocelová či podbělová mast (případně olej či mast z bylinek, které jste použili na obklad).

Vhodnou surovinou pro výrobu domácí masti je kokosový olej a bambucké či kakaové máslo. Tyto složky již samy o sobě hojí a regenerují pokožku a pomáhají i na spáleniny od slunce.

Jak na spáleniny od slunce přírodní cestou

Tipy

  • Pokud doma pěstujete aloe vera, můžete spáleniny potírat rozříznutým listem, případně si z ní vyrobit domácí hojivý gel, který pomůže proti mnoha kožním potížím.
  • V letním období v lednici určitě najdete salátovou okurku nebo meloun. Vychlazené kousky těchto druhů zeleniny poslouží nejen k jídlu, ale také k potírání míst spálených od slunce.

Varování

  • Spálenou pokožku nevystavujte slunečnímu záření.
  • V případě silnějších spálenin je vhodné kontaktovat lékaře.
  • Éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci, proto je doporučováno udělat před jejich použitím kontrolní test a vyzkoušet je nejprve na jemné kůži na zápěstí.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej
Jak udělat domácí opalovací olej | rady a tipy. Nedůvěřujete chemickým látkám v opalovacích krémech? Hledáte přírodní a jednoduchý způsob jak se ochrá…
Jak se zbavit zápachu bot a nohou
Jak se zbavit zápachu bot a nohou
Trápí vás zápach nohou a bot? Tato nepříjemnost se týká většinou mužů, ale ani ženy nejsou výjimkou. Zápach nohou a bot může potkat i toho nejčistotně…
Jak na záděry u nehtů
Jak na záděry u nehtů
Záděry kolem nehtů jsou nepříjemná záležitost a dovedou postiženého pěkně potrápit. Když pomineme aspekt estetický, který vnímají zejména ženy, jedná…
Jak na vlasové zábaly
Jak na vlasové zábaly
Vlasy je nutné občas oživit a poskytnout jim prospěšnou regeneraci. Není nutné kupovat drahé produkty, v tom není garance kvality. Někdy je to právě n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.