Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit zdravé ledové čaje

Jak připravit zdravé ledové čaje

Jak připravit zdravé ledové čaje | návody. Kupovaný ledový čaj bohužel většinou obsahuje pouze velmi malé množství čajového extraktu a naopak příliš mnoho bílého rafinovaného cukru. Pokud si chcete dopřát osvěžující ledový čaj ve zdravější variantě, vyzkoušejte některý z našich tipů. Níže najdete rady, jak připravit domácí ledový čaj, ať už z pravých čajových lístků nebo ovocný.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Příprava ledového ovocného čaje

Nejjednodušším způsobem, jak připravit ledový ovocný čaj, je použití pečeného čaje (recept na domácí pečený čaj naleznete zde: Jak připravit ovocný pečený čaj s bylinkami | recept). Nejlépe domácího, který se dá zavařit s použitím třtinového cukru, případně s medem či jiným zdravějším sladidlem. Pro letní období se skvěle hodí třeba pečený čaj z lesních plodů, rybízu nebo jiného pikantnějšího a chuťově výraznějšího ovoce. Do sklenice či džbánu odměřte požadované množství pečeného čaje (na 1 sklenici zhruba 2 lžíce ovocné směsi), zalijte jej studenou vodou, rozmíchejte a doplňte kostkami ledu a třeba i čerstvými bylinkami.

2

Pokud nemáte zavařený pečený čaj, nic se neděje. Čerstvé či mražené ovoce nakrájené na kousky můžete podusit s trochou třtinového cukru či jiného sladidla, nechat vychladnout a posléze zalít studenou vodou. V sezóně zkuste využít i rebarboru.

3

Ledový čaj z černého, zeleného či bílého čaje

Nejprve připravíme klasickým způsobem černý, zelený či bílý čaj. Černý čaj zaléváme vařící vodou a louhujeme jej zhruba 3–5 minut. Zelený či bílý čaj zalijeme převařenou vodou, kterou jsme nechali zchladnout zhruba na 80 °C, louhujeme je asi 2 minuty. Na 1 sklenici budeme potřebovat asi 2 lžičky sypaného čaje nebo 1 sáček.

4

Podle chuti můžeme čaj ponechat neoslazený, případně jej osladíme rostlinným sirupem, březovým či třtinovým cukrem, stévií, medem či jiným oblíbeným sladidlem.

Čaj je následně možné ochutit kousky čerstvého ovoce, bylinkami, citronovou či pomerančovou šťávou apod.

Před podáváním čaj důkladně vychladíme v lednici nebo do něj přidáme kostky ledu.

Tipy

  • Z čerstvých bylinek se do ledového čaje hodí třeba máta, meduňka, mateřídouška, květy černého bezu apod.
  • Pokud pořádáte oslavu nebo party, můžete ledový čaj vylepšit kapkou tvrdého alkoholu (např. bílým rumem).
  • Ledový čaj se dá připravit také ze samotných čerstvých či sušených bylinek. Zalijeme je klasicky vroucí vodou, necháme louhovat, scedíme a hotový čaj vychladíme a dochutíme.
Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uvařit kedlubnovou omáčku | recept
Jak uvařit kedlubnovou omáčku | recept
Kedlubnová omáčka | recept. Kedlubny, zdužnatělé hlízy brukve, jsou oblíbenou zeleninou. Jsou k dispozici po celý rok v odrůdách různých velikostí. Ba…
Jak vyrobit a využít přepuštěné máslo
Jak vyrobit a využít přepuštěné máslo
Jak vyrobit a využít přepuštěné máslo | rady a tipy. Přepuštěné máslo, které možná znáte také pod indickým názvem ghí, je máslo očištěné od vody, mléč…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.