Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit trémy při mluvení na veřejnosti | rady

Jak se zbavit trémy při mluvení na veřejnosti | rady

Jak se zbavit trémy při mluvení na veřejnosti | rady. Čeká vás důležité vystoupení před větším počtem lidí a již několik hodin dopředu se vám dělá zle od žaludku? Nebude to tím, že vám nesedla například snídaně, ale bude za tím tréma, což je vlastně napětí a také strach ze selhání, které může skončit veřejným ponížením. U každého člověka se může tréma projevovat rozdílně, ale mezi nejčastější příznaky patří zejména zažívací problémy, třes rukou, bušení srdce, zrychlený dech, pocit sucha v ústech, pocit slabosti a nadměrné pocení.

1

V určité míře je tréma pro mluvčího pozitivní, je takovým hnacím motorem, motivací, která zařídí to, že se člověk velmi silně soustředí na svůj výkon. Je však třeba naučit se jí určitým způsobem zvládat a následně využít ve svůj prospěch, přičemž je třeba pracovat nejen na tom, abyste se zbavili strachu, ale také na uvolnění vaší tělesné schránky.

2

K odstranění strachu je velmi vhodná důkladná příprava na vystoupení, dobrá znalost tématu vašeho veřejného vystoupení, prostě to, abyste se cítili v dané oblasti pevní v kramflecích.

3

Velmi vhodná je také důkladná příprava vaší řeči, nejlepší je si natrénovat své vystoupení před diváky např. z řad rodinných příslušníků.

4

Také je vhodné se veřejným projevům nevyhýbat, ba naopak je třeba se v dané oblasti otužovat a snažit se mluvit před lidmi při každé (samozřejmě vhodné) příležitosti. Trénink je základem boje s trémou a s rostoucím množstvím absolvovaných veřejných vystoupení, se bude váš strach přímo úměrně zmenšovat, naučíte se s ním dobře pracovat.

5

Pro uvolnění a zklidnění vaší psychiky i vašeho těla pak můžete využít jednoduchou mantru, kdy si budete v duchu opakovat „Zvládnu to, zvládnu to, zvládnu to!“ Dále je vhodné si vzpomenout na své předchozí úspěchy při veřejných vystoupeních, zhluboka a pravidelně dýchat a napít se (nikoliv však alkoholu, ale nejlépe jen čisté vody). Pokud je to možné, běžte se i na chvíli projít na čerstvý vzduch a minimálně půl hodiny před vaším vystoupením se snažte zaměřit svou pozornost na něco úplně jiného, než je téma vystoupení, raději myslete třeba na to, jak se za zvládnuté veřejné vystoupení odměníte.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit domácí svíčky | postup
Jak vyrobit domácí svíčky | postup
Jak vyrobit domácí svíčky | postup. Svíčky jsou příjemným dekoračním prvkem, který vytváří intimní atmosféru. Svíčky můžete zakoupit v různých barvách…
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené | rady a tipy. Dovolená s sebou přináší odpočinek, nové zážitky a pozitivní energii. Domov a jeho atmosf…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.