Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zpracovat moruše | rady a tipy

Jak zpracovat moruše | rady a tipy. Moruše jsou chutná plodenství morušovníku, která se svým vzhledem (a některé druhy i barvou) podobají ostružinám. Morušovník se sice na zahradách příliš nepěstuje, ale v současné době se zájem o moruše opět začíná zvyšovat. V dřívějších dobách byly totiž morušovníky hojně rozšířeny a měly mnoho způsobů využití – používaly se k barvení látek a vína, usušené plody se mlely na mouku či přírodní sladidlo, apod. Jak zpracovat moruše v kuchyni, si určitě přečtěte v následujícím článku.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Morušovníky se pěstují jako stromy či keře v několika variantách. Můžete se setkat s morušovníkem s bílými plody, které mají nasládlou a nepříliš výraznou chuť a jeho listy slouží jako potrava pro známého bource morušového. Morušovník červený má tmavě purpurová plodenství chutnající sladce. Na morušovníku černém pak dozrávají tmavě fialové až černé moruše s příjemnou sladkokyselou chutí.

2

Moruše obvykle dozrávají postupně v období od července do září, záleží na druhu morušovníku a také na podnebí. Sklízíme je ručně přímo ze stromu či keře nebo setřásáním na plachtu. 

Plody obsahují řadu cenných látek a mají léčivé účinky (např. pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a hladinu krevního tlaku, detoxikují organismus, pomáhají při kašli a nachlazení, při chudokrevnosti, atd.)

3

Plody můžete konzumovat syrové, přidat je do ovocného salátu či jogurtu, jsou však vhodné i k výrobě domácí zmrzliny, džemů, kompotů, sirupů, moštu, smoothie, ale i vína.

Moruše je možné také usušit či zamrazit.

4

A jak připravit skvělou zmrzlinu z moruší?

Hrnek moruší (nejlépe černých nebo kombinaci černých a bílých plodů) rozmixujeme s jednou vaničkou měkkého tvarohu, 70 g třtinového cukru a trochou citronové šťávy. Můžete přidat i kravskou nebo rostlinnou smetanu. Směs dáme zmrazit a v průběhu mražení ji několikrát promícháme.

Existuje také moruše trnavská, která vznikla zkřížením černého a červeného morušovníku a je oblíbená zejména na Slovensku a na Moravě. Tato odrůda má největší plody.

Pro zdraví můžete využít také listy morušovníku bílého, ze kterých si připravíte skvělý čaj účinný proti revmatismu, vyrovnávající hladinu krevního tlaku a snižující hladinu cholesterolu.

Z moruší se dělá také pálenka.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct ostružinový koláč | recept
Jak upéct ostružinový koláč | recept. Mezi námi je mnoho lidí, co z různých důvodů vyřadili mouku ze svého jídelníčku. Zejména pro ty je určen následu…
Jak zavařit hrušky v medu | recept
Jak zavařit hrušky v medu | recept. Domácí kompoty se hodí mít v zásobě ve sklepě nebo spíži. V zimě je využijete na výborné koláče, dezerty nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.