Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na zápach z úst

U zdravého člověka je lehký zápach z úst ráno po probuzení, dá se říct, normální. Přestože si zuby večer vyčistíme, zůstanou v dutině ústní nepatrné zbytky potravin, kterých se tělo chce zbavit pomocí enzymů obsažených ve slinách. Různé druhy bakterií na ústní sliznici se totiž přes noc kvapem rozmnoží. Za zápach z úst zodpovídá většinou přemnožení bakterií a jejich rozklad. Jak tedy předejít zápachu z úst?

1

Péče o zuby je mimořádně důležitá

Pravidelnou hygienou dutiny ústní, zejména pečlivé čištění zubů ráno a večer, předejdeme zápachu z úst. K tomu patří používání kvalitního zubního kartáčku, čištění mezizubních prostor zubní nití a pravidelná návštěva zubního lékaře. Téměř vždy se zápachem z úst souvisejí větší zubní kazy.

2

Spěte s uzavřenými ústy

Ve spánku s otevřenými ústy sliznice dutiny ústní rychle vysychá, tvoří se méně slin a tedy i méně enzymů, které společně se slinami částečky zbytků potravin rozpouštějí. To může být další příčina zápachu z úst. Se suchou sliznicí v ústech mají problém zejména starší lidé. Do křehké ústní sliznice, která je náchylná k poranění, malým trhlinkám, vniknou snadno bakterie. To může vést k infekcím a omezení dostatečné tvorby slin, což má za následek nepříjemný zápach z úst.

3

Podpořte tvorbu slin žvýkačkou

Možná tohle zubní lékaři nemají příliš rádi, neboť žvýkačka podporuje uvolňování plomby ve vyplněném zubu. Je však dobře známo, že žvýkačka podporuje tvorbu slin a trávení. Používejte žvýkací gumy bez cukru. K větší produkci a tvorbě slin přispívá také citrónová šťáva.

4

Žvýkejte hřebíček

Příčinou zápachu z úst může být bakteriální, virová nebo plísňová infekce. Častým projevem bývá například zánět vedlejších dutin nosních. Dutiny ústí do nosu, který je propojen hltanem s ústní dutinou. Zápach z úst může být akutní a krajně nepříjemný. K významné eliminaci zápachu z úst spolehlivě přispívá žvýkání koření – hřebíčku. Hřebíček obsahuje velké množství silice, která je také silným antiseptikem. Zároveň má dezinfekční účinky a využívají jej farmaceutické firmy. Přidává se do ústních vod a do zubních past.

5

NEKUŘTE!

Častou příčinou zápachu z úst je kouření. Kouření způsobuje sucho v ústech a tím podporuje zápach z úst. Kouřový páchnoucí dech je pro okolí dost nepříjemný. Zároveň nemůžeme opomenout další škodlivost kouření pro člověka.

6

Dodržování pitného režimu

Po každém jídle vypijte sklenici čisté vody, podpoříte tím potřebnou tvorbu slin. Nezapomeňte, že právě sliny pomáhají udržovat správnou hygienu v ústech. Přeji vám svěží a voňavý dech.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak odstranit zubní kámen
Zubní kámen není pouze nevzhledný, ale stojí i za celou řadou dalších problémů. Podporuje vznik paradentózy, stojí za zápachem z úst, vznikají kazy zu…
Jak na citlivé zubní krčky
Jak na citlivé zubní krčky | rady a tipy. Jakmile zuby začnou bolet, je zle. Často si myslíme, že jde o zubní kaz, ale někdy jsou na vině bolavé, obna…
Jak na zubní kazy | rady
Jak na zubní kazy | rady. Zubní kazy se netvoří jen na mléčných zubech. Pokud si s pravidelnou návštěvou zubního lékaře neděláte hlavu a myslíte si, ž…
Jak odstranit nepříjemný zápach z úst
Nepříjemný zápach z úst je velmi citlivé téma, obzvláště pro ty, kterých se tento problém přímo týká. Následující řádky vám poskytnou základní informa…
Jak předejít paradentóze | rady
Jak předejít paradentóze | rady. Víte co je to paradont? Je to komplex vzájemně těsně propojených tkání obklopujících zub. Patří sem dáseň, čelistní k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.