Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o řezané květiny, aby dlouho vydržely

07. Březen 2019

Řezané květiny neslouží jen k narozeninovým gratulacím, ale i k výzdobě interiérů. Změníte tak náladu celého bytu. Jasné a hřejivé odstíny květů jsou povzbuzující a dobře působí na lidskou psychiku. Květiny rudých barev vám dokáží i zvýšit krevní tep. Ovšem jak na to, aby ve květiny váze vydržely déle a nebyly hned za tři dny povadlé a bez života? Určitě vám vyjdeme našimi tipy vstříc. Budete se z darované květiny radovat déle. Aranžování květin se i pro vás stane zábavou, kterou si zpříjemníte všední dny.

1

Řezané květiny dejte do vlažné vody, aklimatizují se okolní teplotě. Ledová voda by pro ně byla šok.

2

Prohlédněte si stonky. Jsou šikmo seříznuté? Pokud ne, učiňte tak, rostlině se bude dostávat více živin a déle vydrží. Stonky seřízněte pod vodou. Částečně se obnoví jejich zaschlý řez a rostlina bude přijímat více vody. Taková péče je důležitá zejména u dřevitých stonků. Klopení květu je známkou nedostatečné vláhy, která by měla postupovat od stonku až po květ.

3

Květu se nedotýkejte, některé květiny na to nejsou stavěné a upadnutí jednoho okvětního lístku by mohlo znamenat zborcení celého květu.

4

Odstraňte nepotřebné listy ve spodní části, listy skryté ve váze budou zahnívat. Zbytečně tak zkrátí životnost rostlinky. Voda se zkalí a začne zapáchat.

5

Vázu, kterou chcete na své květiny použít, mějte čistou. Vypláchněte ji a umyjte pod tekoucí vodou.

6

Květiny umístěte ve váze na poloslunné místo. 18–20 stupňů Celsia v místnosti je ideálních. Na květiny neotvírejte okno, průvan a ostré slunce jim jen škodí. Také v bezprostřední blízkosti s ovocem rychleji dozrávají a klesá jejich trvanlivost. Výfukové plyny z ulice jim také neprospějí.

7

Každý den měňte ve váze vodu. Stonky seřezávejte obden.

8

Ke květinám je dobré přidat i výživný roztok. Dodají květině potřebné živiny a zamezí tvorbě bakterií. Pokud máte ve váze přípravek na uchování delší životnosti rostliny, vodu jen přilévejte, neměňte celou.

9

Poradí vám i v květinářství, jak o květiny pečovat. Např. tulipánům a gerberám nedávejte moc vody, stačí jim párcentimetrový sloupec. Jinak rychle rostou do výšky a opadávají. Růže mají raději teplé a suché prostředí se seřezáváním stonků jednou denně.

10

Květinu v aranžovací hmotě je potřeba zavlažovat. Hmota by měla být neustále vlhká.

11

V místnosti, kde máte květinu, nekuřte cigarety.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vyrobit stojan na nože | DIY
Stojan na nože | DIY. Umístit nože na kuchyňskou linku tak, aby byly po ruce a zároveň nepadaly, může být oříšek. V zásuvce jsou nože nepřehledné a ta…
Jak pěstovat chrpu modrou | rady
Jak pěstovat chrpu modrou | rady. Chrpa modrá je jednoletá rostlina s krásnými modrými květy, která roste volně v přírodě. Pro svou krásu a nenáročné…
Jak pěstovat balmín | rady
Jak pěstovat balmín | rady. Balmín představuje vzdálenou příbuznou myrty, která volně roste v Austrálii, na Novém Zélandu, Nové Guineji a v Jihozápadn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.