Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si poradit s migrénou

26. Listopad 2015

Migréna je silná ochromující a opakující se bolest hlavy, kterou může způsobit téměř cokoliv. Každý, kdo migrénou opakovaně trpí, se snaží zjistit, co mu nepříjemnou bolest způsobuje a těmto věcem se vyhnout. Mohou to být potraviny, ale také počasí, stresové situace nebo nedostatek spánku. Migréna sice neohrožuje lidi na životě, ale velmi negativně omezuje jejich život. Jakmile totiž přijde, musí jí nemocný věnovat celou pozornost a snažit se jí zbavit co nejdříve. Jak tišit bolesti spojené s touto nemocí?

1

Najít spouštěče

Tzv. spouštěčem může být cokoliv. U každého je to individuální, a proto si je každý musí najít sám. Častými spouštěči je např. počasí, stres, čokoláda, citrusové plody, sýry, kofein, alkoholické nápoje, prudké světlo, nedostatek pohybu, prašné prostředí, snížená hladina cukru v krvi, kouření, jogurty atd. U žen může být migréna zapřičiněna také menstruací nebo hormonálními změnami. I emocionální napětí, velké množství lidí nebo nedostatek pohybu může migrénu způsobit. Je důležité, abyste si svého spouštěče našli, pokud trpíte častými migrénami a podle toho zahájili preventivní opatření.

2

Tiché a tmavé prostředí

Člověk postižený migrénou je velmi citlivý na sebemenší zvuky, světla a nebo pachy. Proto je ideální lehnout si v tichém a tmavém prostředí a chvíli relaxovat.

3

Hudba

Zklidňující účinek má i hudba, kterou si potichu pustíte při vašem relaxování. Samozřejmě záleží na druhu hudby, zvolte spíše pomalejší, např. Enigmu nebo Enyu.

4

Bylinkové čaje

Bylinky jako je heřmánek, zázvor, máta, rozmarýn, baldrián nebo kozlík lékařský mohou mít příznivý vliv na stav vaší migrény. Zkuste čaje z těchto bylinek. Můžete také zkusit přiložit si dva použité čajové sáčky heřmánku, které po použití ochladíte, na oči. Zajistí temné prostředí, příjemně chladí na oči a zklidňují.

5

Pohyb, meditace

Pravidelná meditace např. v podobě jógy nebo pravidelný pohyb, který odstraňuje stres a napětí, to je další způsob, jak předejít migréně.

6

Vhodné stravování

Pokud dojde k migréně vlivem snížení hladiny cukru v krvi, jezte často a pravidelně spíše lehce stravitelná jídla. Účinek tohoto opatření se ale může projevit až po několika týdnech.

7

Studený obklad

Některým lidem pomáhá, když si při migréně přiloží horký obklad na zátylek a studený obklad na čelo. Musíte ale vyzkoušet, jestli to konkrétně vám pomáhá či ne.

8

Léky

Při dlouhodobých obtížích s migrénou můžete požádat svého lékaře o léky, které zabrání tomu, aby se migréna opakovala.

Autor: Nikita
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na zácpu přírodní cestou
Jak na zácpu přírodní cestou | rady a tipy. Zácpa je nepříjemná a má také svá zdravotní rizika, proto bychom se jí měli snažit předcházet. Pokud už zá…
Jak léčit bradavice
Máte bradavice spojené pouze s čarodějnicí z pohádky? Bohužel bradavice, výrůstky na kůži, trápí i hodně opravdových lidí. Tyto výrůstky jsou sice nez…
Jak užívat drmek obecný | rady
Jak užívat drmek obecný | rady. Drmek obecný (latinsky Vitex agnus-castus) zvaný mnišský pepř je bylinka vhodná hlavně pro ženy. Pomáhá od celé řady n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.