Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit náušnice

28. Září 2018

Jak vyčistit náušnice | rady a tipy. Obzvláště stříbrné náušnice a prstýnky rády černají a ztrácejí tak svou přirozenou krásu. Existuje však levný a jednoduchý návod, jak Vašim oblíbeným stříbrným náušnicím či jiným šperkům ze stříbra vrátit jejich lesk a elegenaci, a to u Vás doma.

Co je potřeba

zčernalý šperk, malý hrnec, horká voda, kuchyňská sůl, alobal, vatový tampon, zubní pasta, malý kartáček (např. starý na zuby), speciální přípravek k čištění stříbra

1

Čištění pomocí soli

Malý hrnec vyložíme alobalem a vložíme do něj stříbrné náušnice či jiný šperk (bez vsazených kamínků a perel), který nám zčernal. Přilijeme horkou vodu a nasypeme sůl (místo soli můžeme použít jedlou sodu či kypřicí prášek). Sůl se bude pomalu rozpouštět, necháme ji působit – přibližně po dobu 30 minut. Následně začneme náušnice čistit v solném roztoku pomocí vatového tamponu. Jsme-li s výsledkem čištění spokojeni, náušnice vyjmeme, propláchneme vodou a osušíme je. Nyní by se již náušnice měly zase krásně lesknout.

2

Čištění pomocí zubní pasty

Další možností je využití zubní pasty. Zde postačí na stříbrný šperk nanést zubní pastu, nechat ji zaschnout a následně šperk pomocí kartáčku na zuby dočistit. Tento způsob čištění je však méně šetrný, neboť zde dochází k obrušování povrchu.

3

Speciální prostředky k čištění stříbra

K čištění stříbrných šperků můžete využít také speciální čisticí prostředky, které jsou určené přímo k péči o stříbro. Tyto prostředky je možné zakoupit například v drogérii.

  • V případě řetízků a jemných ručních prací je mechanické čištění velmi složité – spíše ponecháme v roztoku k vyčištění.
  • Jemné tahy přes šperky vatičkou vedeme vždy po směru spojů, v případě náušnic od závěsu směrem dolů.
  • Některé zdroje také uvádějí možnost využití octa či citronové šťávy – do 1 litru horké vody se přidá velká lžíce octa nebo lžíce vymačkané šťávy z citronu. Do této směsi se vloží stříbrný šperk, kde se ponechá přibližně 15 minut. Následně se šperk pouze otře hadříkem.
  • Velké opatrnosti je potřeba u stříbrných šperků s kameny či perlami. Tyto šperky doporučujeme ponechat na čištění profesionálům, aby nedošlo k poškození vsazeného kamene či perly.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: lacadalet
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zužitkovat zbytky jídla v kuchyni
Téměř v každé domácnosti, kde se vaří, zůstávají nějaké zbytky jídla. Pokud nám jídlo chutná, není problém, abychom si jej dali ještě druhý den. Jsou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.