Co je potřeba

  • šišky
  • dekorační drát
  • včelí vosk
  • formičky
  • lepidlo
  • tavná pistole
  • kleštičky
  • korálky
  • barvy
  • kamínky
1

Ozdoby ze šišek

Šišky se na stromečku zvlášť dobře vyjímají. Nemusí se ani nijak zdobit. Stačí je navázat na drátek a opatřit mašlí. Některým šiškám stačí nabarvit konce šupin barvou (temperami), jiné nastříkejte barvou ve spreji. Hezké ozdoby získáte slepením malých šištiček modřínu nebo borovice do kruhu, jímž protáhnete stuhu na uvázání. Jednu stranu nechte přírodní, druhou nastříkejte bílou barvou. Středy koleček nechte prázdná nebo tam nalepte jinou šišku. Abyste měli kolečka hezky souměrná, pomožte si víčkem od jogurtu ve skle. Šišky lepte po obvodu obráceného víčka, okraj víčka je přidrží a budou stát rovně. Ze šupin šišek se dají lepit i kytičky. Nejvhodnější jsou jedlové šišky. Ty se ovšem rozpadají již na stromě, proto je objevíte jen málokdy, a to na pokácených stromech. Ale bez problémů si je můžete nasbírat  v jedlovém porostu na zemi. Na malé kolečko z tvrdého papíru lepte do kruhu šupiny jedle nebo borovice. Postupujte od kraje ke středu a polepte obě strany podložky. Lepit se mohou i na kousek větvičky jen jednostranné, ale pozor na prsty, lepidlo je velmi horké.

2

Drátěné ozdoby

Na drátěné ozdoby budete potřebovat silnější drát na obrys ozdoby a slabší na výplet. Ze silnějšího drátu vytvarujte obrys podle předkresleného obrázku na papíře nebo drát tvarujte podle vykrajovací formičky na pečení. Střed vypleťte jednoduchým smyčkovým úpletem, nebo cik cak. Návod na smyčky najdete na internetu, zvládnete ho lehce sami. Na drát se mohou navlékat korálky. V prodeji je různě barevný drát. Ze silnějšího hliníkového drátu tvarujte spirály, zvonky, stromky, cokoli vás napadne. Hliník je měkký, dobře se tvaruje a prodává se v mnoha barvách. Na fotografii je tzv. diamantový hliníkový drát, jsou to ty smotky.

3

Ozdoby ze včelího vosku

Ozdoby ze včelího vosku jsou voňavé a krásně provoní celý byt. Vosk získáme přímo od včelaře nebo ho koupíme v potřebách pro včelaře. Vosk rozehřejeme a vlijeme do silikonových forem. Po ztuhnutí ozdoby vyjmeme a uvážeme na stužku nebo nitku. Jiné ozdoby budeme mít z voskových plátů (mezistěny), stačí je vykrajovat formičkou. V některých prodejnách se dostanou koupit i barevné včelí vosky. Z mezistěn si můžete vyrobit vlastní svíčku. Mezistěnu nahřejte fénem, aby změkla. Pak na ni položte knot, který musí svíčku přesahovat. Opatrně pevně srolujte a svíčka je hotová.

Tipy

Hezké ozdoby se dají udělat ze samotvrdnoucí hmoty prodávané ve výtvarných potřebách. Hmota ztvrdne na vzduchu, je vhodná pro mladší děti.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.666665
Average: 4.7 (3 votes)