Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat makové placičky se sušenými švestkami | recept

Jak udělat makové placičky se sušenými švestkami | recept

Makové placičky | recept. Pokud máte rádi klasickou kombinaci máku a švestek, tak určitě oceníte následující recept na netradiční vánoční cukroví. Hlavní chuťovou složku tvoří rozemleté švestky s mletým mákem. Placičky jsou dochucené medem, kokosem (ten lze nahradit sezamem) a vlašskými ořechy. Na závěr se placičky ještě obalí ve strouhaném perníku. Makové placičky jsou nepečené, hotové během chvíle a správně šťavnaté. Ochutnejte je také.

Co je potřeba

70 g tekutého medu

30 g kokosu nebo sezamových semínek (na zahuštění)

50 g mletého máku

50 g vlašských ořechů

70 g sušených švestek

3 – 4 lžíce strouhaného perníku

1

V prvním kroku nasypeme všechny sušené švestky do mixéru a rozmixujeme dohladka, pokud máme tužší švestky, přilijeme k nim trochu vody.

2

Pokud máme celý mák, nameleme ho, stejně jako vlašské ořechy (můžeme použít i mandle). Ke švestkovému pyré přilijeme tekutý med, nasypeme kokos (či sezam), mleté ořechy i mák a znovu promixujeme.

3

Připravené těsto vyklepneme do mísy a ještě rukou prohněteme. Perník nastrouháme, trochu ho přisypeme k těstu a zapracujeme.

4

Zbytek perníku můžeme ponechat stranou a poté v něm jednotlivé placičky obalovat. Dobré je využít několik nepříliš povedených vánočních perníčků, klidně i včetně polevy. Pokud je rozemelete, poslouží stejně jako perník na strouhání, který se běžně používá k zahušťování makové náplně do buchet a koláčů.

5

Ze švestkového těsta odtrháváme nebo lžičkou ukrajujeme kousky těsta. Lehce koulíme po dlani, položíme na talíř a trochu přimáčkneme. Následně hroty vidličky tvoříme ozdobné okraje (viz ilustrační fotografie). Placičky uložíme do chladu. Stejně jako u jiných nepečených druhů cukroví, i zde je potřeba počítat se spotřebou do 4–5 dnů.

Autor: marketahoz
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit mátové kuličky | recept
Jak připravit mátové kuličky | recept
Nepečené mátové kuličky | recept. Nepečené cukroví je velice vděčné, pokud nejste zrovna fandové pečení nebo jen nestíháte v předvánočním shonu, a pře…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.